LIETUVA

V. Katkaus trumpametražis filmas „Uogos“ – Kanų kino festivalio konkursinėje programoje

Penktadienio vakarą Lietuvą pasiekė džiugi žinia iš Kanų kino festivalio – režisieriaus Vytauto Katkaus filmas „Uogos“ kartu su kitais 8 kūriniais iš viso pasaulio varžysis pagrindinėje trumpametražių filmų konkursinėje programoje. Tai – jau antrasis režisieriaus prisistatymas šiame prestižiniame festivalyje, ankstesnis jo trumpasis filmas „Kolektyviniai sodai“ (2019) tapo pirmuoju lietuvių filmu, dalyvavusiu Kanų „Kritikų savaitės“ programoje.

 

Katkaus „Uogos“ varžysis su filmais iš Kinijos, P. Korėjos, Kosta Rikos, JAV, Prancūzijos, Ganos, Honkongo ir Nepalo. 9 kūriniai Kanų trumpametražių filmų konkursui buvo atrinkti iš daugiau nei 3,5 tūkst. darbų iš viso pasaulio.

 

„Tarptautinių kino festivalių programose vis dažniau pasirodančios lietuvių kūrėjų pavardės kaskart nudžiugina ir, matant, kaip smarkiai auga mūsų kino talentai industrija, gali būti, kad tuoj nebestebins ir taps visiškai įprastu reiškiniu“, – šypsosi filmo „Uogos“ prodiuserė Marija Razgutė („M–Films“). – Dar smagiau, kai varžomės pagrindinėse prestižinių festivalių programose – „Uogos“ yra pirmasis lietuviškas filmas šioje oficialioje konkursinėje Kanų programoje. Be galo džiaugiamės ir didžiuojamės, jog filme užfiksuota subtili tėvo ir sūnaus istorija įtikino Kanų festivalio programos sudarytojus.“

 

„Uogų“ režisierius Vytautas Katkus neslepia, kad kurdamas filmą tarsi leidosi į tam tikrą bandymą, kiek minimali galiausiai gali būti istorija. „Todėl naujiena apie Kanus man buvo džiugus šokas ir pirmas patvirtinimas, kad ši mano sąmoningai minimalistiškai papasakota istorija galiausiai buvo perskaityta ir palankiai sutikta. Kurdamas filmą norėjau atskleisti jausmą – prisiminimus, atsisveikinimą su jais. Tai dariau be profesionalių aktorių ir didelio siužeto, tad vis kirbėjo mintis, kur yra ta minimalizmo riba, kai filmas netampa filmu, o lieka tiesiog istorija.“

 

Trumpametražis filmas „Uogos“ nukelia į karštą vasaros dieną. Virš sodo namelio kabo prisirpusių uogų pilnos vyšnios šakos, jos linguoja nuo vėjo ir svorio. Pirmąsias pensijos dienas gyvenantis tėtis į pagalbą jas nurinkti pasikviečia 29-metį savarankiškai gyvenantį sūnų. Tėtis stengiasi niekur neskubėti – jis su sūnumi nori praleisti kuo daugiau laiko, tos vyšnios jau nebe tokios ir svarbios. Tyloje rinkdami uogas jiedu supranta, kad per 30 metų jie išnaudojo per mažai laiko buvimui kartu, tad dabar stengiasi sugrįžti į savo pirmuosius bendrus prisiminimus ir juose pabūti ilgiau – tarsi pradėti viską iš naujo.

 

„Uogos“ – trečiasis Vytauto Katkaus režisuotas trumpametražis filmas. Jo debiutinis filmas „Kolektyviniai sodai“ (2019) buvo atrinktas į Kanų „Kritikų savaitės“ programą, o antrojo trumpametražio filmo „Miegamasis rajonas“ (2020) premjera įvyko Venecijos kino festivalio programoje „Horizontai“. Vytautas Katkus taip pat yra vienas talentingiausių Lietuvos operatorių, kurio filmografijoje jau susikaupė per 30 trumpo ir ilgo metro filmų, tarp kurių – „Animus Animalis. Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“ (rež. Aistė Žegulytė). „Techno, Mama“ (rež. Saulius Baradinskas) ir kt.

 

Pagrindinius vaidmenis filme atlieka pats režisierius Vytautas Katkus ir jo tėtis Viktoras Katkus. Filmo scenarijaus autorius: Vytautas Katkus, operatorius: Simonas Glinskis, dailininkė: Sigita Šimkūnaitė, kostiumų dailininkė: Monika Vėbraitė, grimo dailininkė: Jurgita Globytė, montažo režisierius: Laurynas Bareiša, garso dizaineris: Julius Grigelionis, gamybos vadovė: Brigita Beniušytė, prodiuserė: Marija Razgutė. Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

 

Apie „M–Films“

 

2008 m. įkurta kino gamybos kompanija „M–Films“ prodiusuoja vaidybinius bei animacinius filmus, kurie sėkmingai pristatomi svarbiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, ne vienas jų apdovanotas Nacionaliniais Lietuvos kino apdovanojimais bei „Sidabrinėmis gervėmis”. Kompanija prodiusuoja jaunosios kartos Lietuvos režisierių – Marijos Kavtaradzės („Išgyventi vasarą“), Andriaus Blaževičiaus („Šventasis“, „Bėgikė“), Karolio Kaupinio („Nova Lituania“), Vytauto Katkaus („Uogos“) – filmus, o taip pat dirba su tarptautinės bendros gamybos projektais.