LIETUVA

ŠEŠIOLIKTĄ KARTĄ „TINDIRINDIS“ RIEDĖS PER LIETUVĄ

XVI Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ atkeliauja į Vilnių. Šiemet renginių geografija mieste gana plati. Pirmuosius filmų seansus pradėsime rodyti lapkričio 25 d. 10 val. Parodų ir kongresų centre „LITEXPO“, parodoje „VAIKŲ ŠALIS“ . Ten taip pat įvyks ir animacijos kūrybinės dirbtuvės vaikams, kurių metu dalyviai galės piešti bendrą animacinį filmą. Dienos pabaigoje tikimasi išvysti darbo rezultatą. Per šiuos metus vaikų sukurtų filmų programa vadinasi „Festivalis –Tolerancija“. Kuriant šiuos filmus su įvairiomis mokyklomis, darželiais, ugdymo centrais, moksleivių techninės kūrybos centrais buvo siekiama kalbėti labai svarbia tolerancijos tema. Projekto iniciatorės studijos „Filmų štrichai“ vadovės Jūratės Leikaitės–Aškinienės organizuotos kūrybinės grupės išvykos į Lietuvos mokyklas davė gražių rezultatų, buvo sukurti net devyni animaciniai filmai su vaikais. Šią programą puikiai papildė ir kitų autorių bei kolektyvų darbai. Šią filmų programą bus galima pamatyti lapkričio 25 d. 10 val. Litexpo konferencijų salėje 5.3.

 

Nuo pirmadienio konkursinių programų peržiūros prasidės Europos humanitariniame universitete (EHU). Čia nuo lapkričio 26 d. iki gruodžio 7 d. bus parodytos aštuonios programos, kuriose bus pristatyti studentų, debiutantų geriausi animaciniai filmai iš viso pasaulio. Taip pat žiūrovai turės galimybę pirmą kartą festivalio istorijoje Lietuvoje išvysti specialią konkursinę programą, kurioje bus parodyti animacinės dokumentikos, kitaip vadinamos animadoc, filmus. Tai yra šių metų festivalio naujovė. Šio žanro animaciniai filmai gilinasi į aktualias žmogaus gyvenimo problemas, nagrinėja istorinius reiškinius, padeda suvokti įvairius gyvenimo procesus. Šis žanras pasaulinėje festivalių praktikoje tampa vis labiau populiarus. Dėl to šiemet Festivalio „Tindirindis“ organizatoriai nusprendė suorganizuoti specialias kūrybinio meistriškumo pamokas „Masterclass“, kurias praves VGIK‘o docentę, kino tyrinėtoja, kritikė ir dokumentinių filmų ir televizijos laidų apie animaciją autorė Natalija Lukinykh. Ji panagrinės animadoc filmų menines ypatybes, stilistinę raidą ir supažindins su garsiausių šio žanro režisierių kūryba. Šios meistriškumo pamokos vyks Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje (VTDK, kino salė – 261) lapkričio 30 d. nuo 10 val iki 16 val., kurių metu taip pat bus parodytos dvi studentų konkursinių trumpametražių animacinių filmų programos. Šiose programose bus galima susipažinti su ryškiausių pasaulio animacijos mokyklų darbais, kurie apdovanoti svarbiausiuose animacijos festivaliuose, tokiuose kaip Ansi, Zagrebo, Štutgarto, Suzdalės ir kitų.

 

Lietuvos kinematografininkų sąjungos (LKS) kino salėje žiūrovams pasiūlysime pažiūrėti rinktines konkursines animacijos profesionalų programas. Tai filmai, kurie šiuo metu užduotą toną animacijos kūrybinio pasaulio dalyviams, tai filmai laimėję garsiausių festivalių pagrindinius prizus ir diplomus, tai filmai, kurie skatina kūrybiškumą, bando išjudinti visuomenę iš patogumo zonos, sukrėsti ją, priversti mąstyti, pažadinti aktyviems veiksmams vardan žmogiškumo ir gėrio pergalės. LKS salėje penkias programas žiūrėsime nuo lapkričio 29 d. iki gruodžio 1 d. Beje, lapkričio 29 d. 13 val. LKS salėje bus parodyta ir viena animacinių filmų programa vaikams „Tindirindžio pasakų kraitelė“, kurioje gražiausi šių metų filmai vaikams net iš tolimiausių pasaulio kraštų, Irano, Argentinos, Prancūzijos, Kinijos, Baltarusijos, Rusijos, Kroatijos. Du filmai, turintys dialogus, buvo subtitruoti lietuviškai.

 

Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) kino salėje bus parodyta animacijos eksperimentatorių darbai. Tai kūriniai, kuriuose ieškoma naujų išraiškos formų, panaudojant šiuolaikines modernias technologijas. Eksperimentinių filmų programa „Eksperimentinė Forma – T“ prasidės gruodžio 2 d. 16 val.

 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB) pratęs gražią bendradarbiavimo su festivaliu „Tindirindis“ tradiciją ir į savo kino salę pakvies mažuosius žiūrovus susipažinti su naujausiais pasaulio animacijos meistrų darbais. Festivalio atrinktos ir parengtos penkios konkursinės programos atskleis didelį šio žanro filmų spektrą. Planuojami septyni seansai mažiesiems žiūrovams kartu tėveliais ir seneliais, o užsiregistravusioms klasėms yra pasiūlyti atskiri, papildomi kino seansai. Šių seansų populiarumas nenumaldomai auga.

 

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus jau penkiolika metų puoselėjantis šiltus kūrybinius planus su festivaliu „Tindirindis“ ir šiemet išlieka festivalio širdimi ir centru. Čia lapkričio 29 d. 18 val. įvyks festivalio atidarymas, kurio metu bus parodyta rinktinė animacinių filmų programa, pristatanti įvairių animacijos žanrų ryškiausius darbus, taip pat bus pristatyta VTDK Grafinio dizaino studentų konkursinė plakatų paroda, kurioje pateikti „Tindirindžio“ plakatai. Geriausio plakato autoriui atiteks ne tik prizas, bet ir galimybė parengti kitų metų festivalio grafinį stilių ir apipavidalinimą. Taip pat LTMKM salėje veiks VTDK studentų baigiamųjų darbų planšetų retrospektyvinė paroda. Jos tikslas paskatinti jaunimą kurti naujos formos animaciją, kuri taptų performansų, interaktyvių medijos kūrinių, aplikacijų, instaliacijų, reklamos, taikomosios paskirties edukacinių darbų dalimi. Norėdami aktyvinti šią kūrybinę veiklą nuo kitų metų Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ įsiveda naują nominaciją už geriausią taikomosios animacijos darbą. Šiame konkurse bus kviečiami dalyvauti tik veikiantys prototipai, o ne projektai, dizaino sprendimai ir eskizai. Šių metų festivalio atidarymo metu LTMKM bus pademonstruotas VTDK studentų ir dėstytojų sukurtas reklaminis žaidimas „Trepsiukas“, kurį galės išbandyti, kiekvienas norintis dalyvis. Lapkričio 30 d. 17 val. LTMKM salėje bus parodyta programa 01LT „Lietuvių filmai“, kuri mums yra labai svarbi, nes pristato maksimaliai pilną per paskutinius metus sukurtų Lietuvoje animacinių filmų komplektą. Čia bus parodyti ir profesionalų ir studentų darbai. Gruodžio 1 d. 17 val. LTMKM salėje prieš programos peržiūrą bus paskelbti festivalio nugalėtojai, kurios išrinks tarptautinė žiuri. Vertinimo žiuri dirbs šie atstovai: Valentin Telegin (Rusija, režisierius), Zenonas Tarakevičius (Lietuva, režisierius), Julija Titova (Baltarusija, režisierė), Dalia Matijkienė (Lietuva, Medijų katedros vedėja, docentė), Vidmantas Gaigalas (Lietuva, scenaristas, režisierius).

 

Vėliau Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ programos keliaus į Lietuvos miestus, miestelius ir rajonus, bus parodytos Šiauliuose, Kuršėnuose, Panevėžyje, Nidoje, Klaipėdoje, Utenoje, Gargžduose, Palangoje, Šventojoje ir kituose. Ši kelionė tęsis kitais metais.

 

Festivalio „Tindirindis“ informacija