LIETUVA

Lietuvių inicijuota Baltijos šalių kino mentorystės programa – viena iš keturių stipriausių bendradarbiavimo idėjų regione

 

2021 metais lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ inicijavo pirmąją regioninę mentorystės programą „Baltic Women in Film Mentorship“, skirtą Baltijos šalių moterims iš kino ir televizijos industrijų. Programa šį pavasarį buvo pastebėta ir įvertinta reikšmingo regione Šiaurės šalių kultūros centro (angl. „Nordic Culture Point“) ekspertų, kurie skyrė solidų trimetį finansavimą programos ir ją organizuojančių organizacijų tinklo plėtrai. Tai svarbus pasiekimas ir įvertinimas Lietuvos audiovizualiniam laukui, nes „Lithuanian Shorts“ projektas – vienas iš keturių finansuotų Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo tinklų projektų ir vienintelis reprezentuojantis Baltijos regioną.

 

„Baltic Women in Film Mentorship“ – tai pirmoji regioninė kino ir televizijos mentorystės programa. Ja siekiama sukurti kontaktų tinklą, kuris ne tik paisytų lyčių lygybės principų, bet ir skatintų dalijimąsi patirtimi, žiniomis, kontaktais ir susidomėjimą Baltijos šalių kino sritimi. Programoje kviečiamos dalyvauti jaunos, industrijoje siekiančios įsitvirtinti moterys iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, kurios nori mokytis iš kino ar televizijos industrijų profesionalų. Septynis mėnesius trunkanti programa apima individualius susitikimus su mentoriais, seminarus, kūrybines dirbtuves ir mokymų sesijas, taip pat tarptautinius tinklaveikos renginius ir vizitus į kino festivalius visose Baltijos šalyse. Kasmet programoje dalyvauja 12–15 dalyvių iš įvairiausių kino ir televizijos sričių.

 

„Baltic Women in Film Mentorship“ idėja tapo reikšmingu startu suburti tvarų regioninį bendraminčių organizacijų tinklą, kurių pagalba būtų sėkmingai taikoma ir plėtojama profesinės mentorystės praktika kino ir televizijos srityse. Programa įgyvendinama „Lithuanian Shorts“  agentūros kartu su Kino ir televizijos moterų asociacija (Lietuva), Rygos tarptautiniu kino festivaliu (Latvija), Talino kino festivaliu „Juodosios naktys“ (Estija), Europos kino moterų tinklu „European Women Audiovisual Network“ (EWA).

 

Trejų metų finansavimas programai „Baltic Women in Film Mentorship“ ir ją organizuojančių organizacijų tinklo plėtrai skirtas iš Helsinkyje įsikūrusio Šiaurės šalių kultūros centro bendradarbiavimo tinklų programos. Bendradarbiavimo tinklų veiklos finansavimo idėja – sudaryti galimybes Šiaurės ir Baltijos šalių kūrėjams bei kultūros srities darbuotojams kartu dirbti, plėtoti partnerystę ir mokytis vieniems iš kitų. Šių tinklų tikslas yra generuoti daugiau kontaktų, sukurti dalinimosi patirtimi ir žiniomis būdus.

 

Prieš kelias savaites pasibaigęs sėkmingas antrasis „Baltic Women in Film Mentorship“ sezonas patvirtino programos reikalingumą ir svarbą jaunų moterų profesiniame kelyje. Jo metu Baltijos šalių audiovizualinių sričių moterys turėjo galimybę mokytis ir gauti palaikymą iš industrijos profesionalų, taip gilinant profesinius įgūdžius ar vystant naujus projektus. Didelė dalis programos alumnių sėkmingai užbaigė vystomus projektus, pateikė paraiškas projektų finansavimui ar pradėjo naujas bendros gamybos iniciatyvas. Organizatorių tinklo pagalba buvo surinktas solidus mentorių būrys, į kurį prisijungė tokie savo sričių ekspertai kaip prodiuserės Marianne Ostrat (Estija), Alise Rogule (Latvija), Gabija Siurbytė (Lietuva), scenaristė Birutė Kapustinskaitė (Lietuva), režisierė Lina Lužytė (Lietuva), kino operatorė Elen Lotman (Estija), kino apžvalgininkas Dmitrij Gluščevskij (Lietuva) ir kiti.