LIETUVA

Kopenhagos filmų festivalio fokuse – Lauryno Bareišos ir Vytauto Katkaus darbų programa ir meistriškumo kursai

Šią savaitę prasidėsiančiame Kopenhagos trumpametražių filmų festivalyje šalies-viešnios teisėmis dalyvauja Lietuva. Lietuvišką trumpametražį kiną pristatančiai programai pasirinkti tarptautinį pripažinimą pelniusių režisierių ir operatorių Lauryno Bareišos ir Vytauto Katkaus darbai. Taip pat specialiai šiai progai bus rengiami L. Bareišos ir V. Katkaus meistriškumo kursai.

 

Šeštadienį, lapkričio 4 d., Kopenhagos sinematekoje bus rodoma lietuviškų filmų programa pavadinimu „Lithuania in Focus: Two Cinematic Voices“, kurioje – keturi trumpametražiai filmai: Vytauto Katkaus „Uogos“ ir „Kolektyviniai sodai“, ir Lauryno Bareišos „Kaukazas“ ir  „Kupranugaris“. Programa rengiama Kopenhagos trumpametražių filmų festivalio kvietimu. Prieš dešimtmetį įkurtas festivalis yra vienintelis trumpųjų filmų festivalis Danijos sostinėje, didelį dėmesį skiriantis naujausiam pasaulio trumpametražiui kinui. Lietuviško trumpametražio kino renginių Kopenhagoje partneriai – lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje, Danijoje ir Lietuvos kino centras.

 

„Rasti savo unikalų balsą nėra lengva užduotis. Šį iššūkį sėkmingai įgyvendino du apdovanojimus pelnę Lietuvos režisieriai, kurie savo kino kelionę pradėjo kaip operatoriai – Laurynas Bareiša ir Vytautas Katkus. Programa „Lithuania in Focus: Two Cinematic Voices“ pristato jų kinematografines perspektyvas, kurios dažnai nepaiso įprastų filmų kūrimo taisyklių. Jau nuo pat pirmųjų minučių galima manyti, kad supranti, apie ką yra L. Bareišos filmai („Kupranugaris“, „Kaukazas“), tačiau esminiai, o kartais ir nenusakomi, konfliktai slypi daug giliau. V. Katkaus filmai („Kolektyviniai sodai“, „Uogos“) vis šiek tiek nukrypsta nuo realybės, kad sustiprintų pačios tikrovės pojūtį. Nepaisant palyginti neseniai pradėto kino režisūros kelio, išskirtinių Bareišos ir Katkaus trumpųjų filmų premjeros vyksta svarbiausiuose festivaliuose ir pelnytai sulaukia kritikų liaupsių.“ – apie Kopenhagoje pristatomą lietuvių režisierių programą teigia kino kritikė Monika Gimbutaitė.

 

Dieną prieš filmų programos seansą, lapkričio 3 d., taip pat bus rengiami režisierių Lauryno Bareišos ir Vytauto Katkaus meistriškumo kursai „The Cinematographer-Director: A Masterclass on Dual Roles”. Šių kursų metu lietuvių kino kūrėjai kalbės apie savo dvigubus režisieriaus-operatoriaus vaidmenis, apie kūrybinį kelią, apie tai, kaip operatorinio meistriškumo profesija praturtino jų režisūrinį braižą. Renginys skirtas studentams ir kino industrijos atstovams.

 

Kopenhagos trumpametražių filmų festivalis vyks lapkričio 3-13 d. Kopenhagos mieste (Danija). Lietuviško trumpametražio kino renginių partneriai – lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje, Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson ir Lietuvos kino centras.