LIETUVA

KINO FONDO DOVANA KURTIESIEMS – GALIMYBĖ PAŽINTI LIETUVIŠKĄ KINĄ  

Ką tik išdalintų „Sidabrinių gervių“ laureatai jau šiandien gali pradėti galvoti, kaip savuosius filmus pristatyti auditorijai, turinčiai negalią – kurtiesiems. Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Kęstutis Vaišnora stebisi, kad net kino teatruose filmai užsienio kalba yra titruojami, o lietuvių – labai retai. Internetinė platforma Kino Fondas šią spragą ėmėsi užpildyti.

 

Platforma, kurioje kaupiama didžioji lietuviško kino kolekcija, pradedant senaisiais Lietuvos kino studijos darbais ir baigiant šių dienų kinematografo pavyzdžiais, turi viziją, kuri suteiks galimybę nacionalinį kiną pažinti dar didesnei auditorijai.

 

„Šiuo metu subtitruojame filmus, jau esančius platformoje. Siekiame, kad ateityje kiekvienas filmas, atsidūręs kinofondas.lt archyve, būtų subtitruotas ir pritaikytas neįgaliesiems. Juk tai yra socialiai draugiškas projektas ir jis turi būti prieinamas visai mūsų visuomenei“, – pasakojo Kino Fondo platformą kuruojančios asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas.

 

„Žodžiais net apibūdinti sunku, mums tai iš tiesų reiškia labai daug, nes kurtiesiems labai stinga filmų, laidų, serialų, kurie būtų subtitruoti – jų yra labai mažai. Todėl mes sveikiname tokią Kino Fondo iniciatyvą. Ir ypač džiaugiamės, kad šią iniciatyvą parodė kiti žmonės, kad mums nereikėjo būti prašytojais. Gera jausti, kad yra žmonių, organizacijų, institucijų, kurios yra socialiai atsakingos ir jautrios“, – sakė Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas K. Vaišnora.

 

Šiuo metu jau yra subtitruoti 53 filmai, tarp jų – „Amžinai kartu“, „12 kėdžių“, „Balkonas“, „Dėdė, Rokas ir Nida“, „Kaip mes žaidėme revoliuciją“, „Meistras ir Tatjana“, „Lengvai saldžiai“, „Dešimt priežasčių“ ir daugelis kitų.

 

Artimiausiuose planuose – subtitruoti ir patalpinti į platformą 80 filmų. „Tai būtų gražus simbolis Lietuvos kurčiųjų draugijos atžvilgiu, kadangi 2018 metais ji švenčia savo įkūrimo 80 metų jubiliejų“, – teigė D. Vaitiekūnas.

 

„Tai tikrai labai gražus apsikeitimas svarbiais skaičiais. Pačiai draugijai – 80 metų, ne kiekviena organizacija tiek gyvuoja. Ir mes suprantame, koks milžiniškas šis darbas – per tokį trumpą laikotarpį subtitruoti tiek filmų. Todėl mums tai – didelis laimėjimas ir simboliškai linkėtume, kad tai būtų startas – kad ateityje visi filmai būtų titruojami, kad tai taptų kasdieniu reiškiniu, kad būtume lygiaverčiais visuomenės nariais. Nes šiuo metu lietuvių kalba net kino teatruose titruojami tik pavieniai filmai, kai užsienio filmai titruojami visi“, – kalbėjo K. Vaišnora.

 

Kino Fondo projektą įgyvendina audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Jis dalinai finansuojamas iš Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos administruojamos kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos.

 

 

Nuotrauka: Kadras iš filmo „Amžinai kartu“, rež. Lina Lužytė.