LIETUVA

Į Vilnių pamatyti drauge kurto filmo rinksis svečiai iš Izraelio, Latvijos, Lenkijos, Airijos

„Tuo metu gyvenau Niujorke ir kurso draugui iš Izraelio užsiminiau, kad norėčiau šviežios perspektyvos į vystomą scenarijų“, – pažintį su filmo „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“ bendraautore tapusia Tatia Rosenthal prisimena kino režisierius Tomas Vengris.

 

Animacinių filmų kūrėjos indėlis

 

JAV lietuvis, pats vos kelioms dienoms atvykęs į Vilnių, ateinančią savaitę čia sutiks ir daugiau kartu antrąjį jo ilgametražį kūrusių žmonių, taip pat – savo šeimos narių. Visi jie rinksis į filmo „5 ½ meilės istorijų viename Vilniaus bute“ premjerą. Lietuvos kino teatruose filmas pradedamas rodyti vasario 9 d.

 

„Tatia – animacinio filmo „$9.99“, kuriame taip pat pasakojamos atskiros, bet tarpusavyje susijusios istorijos, autorė, tad jos įžvalgos man buvo ypač įdomios“, – susitikimą Niujorke prisimena Tomas.

Anot režisieriaus, animacijos srityje dirbančios kolegės pasiūlytos idėjos ir kitoks požiūris filmui pridėjo lengvumo: „Kartu sėkmingai dirbome apie metus, tuomet galutinę scenarijaus versiją paruošiau jau pats.“

 

Kritikai vertina atvirumą ir dvilypumą

 

„Tai filmas apie painų žmogaus būties trapumą. Mylime ir norime būti mylimi, geidžiame ir norime būti geidžiami. Blaškomės po gyvenimą vedami baimės, troškimo ir nesibaigiančių pripažinimo paieškų. Tačiau intymiausiomis akimirkomis paaiškėja, kad turime daugiau panašumų nei skirtumų. Filmo istorijos lyg veidrodis ragina mus priimti save suvokti likusio gyvenimo vertę. vertingumą. Trumpai tariant, šioje painiavoje esame įstrigę visi kartu“, – savo režisūrinę viziją pristato T. Vengris.

 

Anonsas: https://youtu.be/DAqK6l9xi2s?feature=shared

 

Rodosi, režisieriui ir scenarijaus autoriui pavyko rasti universalų raktą į intymų jausmų pasaulį – filmas apdovanotas Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“, susilaukė ir puikių recenzijų tarptautinėje spaudoje.

 

„Filme atsiskleidžia puikūs T. Vengrio istorijų pasakojimo įgūdžiai – jis sklandžiai pina skirtingas gijas ir sukuria  vientisą, įtraukiančią  patirtį“, – pastebi kanadiečių kino žurnalistė Bita Habibi. Ji lietuvio filmą vadina „šildančiu širdį ir žavingai perteikiančiu sudėtingą meilės temą“.

 

Amerikietis kino apžvalgininkas Joshua Polanski tuo tarpu pripažįsta, kad tos pačios scenos priverčia ir kikenti, ir išspausti ašarą. Kritikas negaili pagyrimų operatoriaus Jurgio Kmins darbui: „Kamera niekada nepalieka buto, net kai svečiai išsikrausto – ji tiesiog stebi juos per langą, per atstumą. Kažkodėl ji nė nesigundo išeiti ir lieka ištikima butui, kuris gyvena savo nuobodžiai fantastišką gyvenimą.“

 

Aikštelėje – lietuvių, airių ir latvių profesionalai

 

Naujojo T. Vengrio filmo prodiuserė – Uljana Kim. 1997 m. įkūrusi „Studio Uljana Kim“, ji tapo pirmąja moterimi prodiusere Lietuvoje ir yra dirbusi su daugiau nei 3 dešimtimis vaidybinių ir dokumentinių filmų. 2023 m. pabaigoje jai skirtas Europos kino akademijos ir Europos Tarybos kino paramos fondo „Eurimages“ koprodukcijos apdovanojimas.

 

Kartu su prodiusere iš Lietuvos prie filmo dirbo kolegos Alicia Ní Ghráinne („Tiger Darling Productions“, Airija) ir Roberts Vinovskis („Studio Locomotive“, Latvija).

 

Lietuviškoji komandos dalis – tai pirmiausiai T. Vengris, kuris filmą pats ir montavo. Filmavimo aikštele virtusiame autentiškame Tomo šeimos bute darbavosi dailininkė Sigita Šimkūnaitė ir garso režisierius Julius Grigelionis. Lietuvos aktorių atranką vykdė Jorė Janavičiūtė.

 

Airijai filmo komandoje atstovauja ne tik pirmoje istorijoje nusifilmavusios aktorės, bet ir kompozitorius Stephen Rennicks, geriausiai žinomas dėl savo darbų tėvynainio Lenny Abrahamson filmuose „Room“, „Frank“, „Adam & Paul“ ir kt.

 

Latviškoji filmo linija – visų pirma aktorė Velta Žygurė, sukūrusi istorijas sujungiantį nuomojamo buto valytojos vaidmenį. Latvė – ir filmo kostiumų dailininkė Liene Dobraja.

 

  1. Vengris džiaugiasi, kad prie komandos prisijungė ir talentingas latvių kino operatorius J. Kmins (beje, filmavęs ir Kristijono Vildžiūno „Dainas lapei“): „Jis labai gerai suprato mano vizualinę idėją ir išsiskiria itin technišku požiūriu į darbą, moka suktis greitai ir kokybiškai, kad aktoriams būtų patogu ir paprasta judėti.“

 

Nacionalinėje „5 ½ meilės istorijų viename Vilniaus bute“ premjeroje dalyvaus ne tik lietuvių aktoriai, bet ir specialiai iš Lenkijos atvykstantis Juliusz Krzysztof Warunek, kino žiūrovams pažįstamas iš į „Oskarą“ pretendavusio Jano Komasos filmo „Kristaus kūnas“ (Corpus Christi).

 

Filme taip pat vaidina Vidas Petkevičius, Jonas Braškys, Valene Kane, Alison Oliver, Marijus Mažūnas, Yiftach Klein, Hadar Ratzon Rotem, Šarūnas Datenis, Géza Röhrig, Adelė Šuminskaitė, Gintautė Rusteikaitė, Skomantas Duoplys, Magdalena Celowna Jankowska.

 

„5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“ yra Lietuvos, Airijos ir Latvijos bendros gamybos kino filmas, kurį finansavo Lietuvos kino centras, Europos Tarybos fondas „Eurimages“, „Screen Ireland“, Latvijos nacionalinis kino centras ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.