LIETUVA

GERA NAUJIENA VIDURVASARĮ: ATLIKTAS TUŠČIOS LAIKMENOS PASKIRSTYMAS KINO IR TELEVIZIJOS PRODIUSERIAMS!

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA š.m. liepos mėnesio pradžioje atliko 2015 m. kompensacinio atlyginimo (kitaip dar vadinamo “Tuščios laikmenos” atlyginimo) paskirstymą kino ir televizijos prodiuseriams. Šį atlyginimą surenka Kultūros ministerijos įgaliota institucija – asociacija AGATA, o paskirsto ir išmoka teisių turėtojams asociacija AVAKA. 
Kino ir televizijos prodiuseriams šiais metais paskirstyta gerokai didesnė suma lyginant su 2014 metais: skirstomas atlyginimas padidėjo daugiau kaip 20% ir šiais metais sudarė kiek daugiau nei 270 000 eur. 
 
„Tuščios laikmenos“ atlyginimas skirstomas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo nuostatas, AVAKA paskirstymo taisyklėse numatytus paskirstymo modulius bei atsakingos asociacijos atliktą šalies gyventojų tyrimą, kuris parodo kūrinių atgaminimo asmeniniais tikslais mastą ir tendencijas rinkoje.
Remiantis objektyviais kriterijais, šiais metais atlyginimas tarp kūrinių žanrų pasiskirstė taip:
• Didžiausia dalis (t.y  ~64%) skirta filmams;
• TV serialams skirta  ~15%;
• muzikiniams klipams ~14 %;
• T V laidų prodiuseriams atiteko ~7 % atlyginimo.
 
Remiantis AVAKA paskirstymo taisyklėmis, atlyginimas buvo priskaičiuotas ir bus išmokėtas prodiuseriui, jeigu jo audiovizualinis kūrinys per 2015 m. buvo:
• Rodytas Lietuvos kino teatruose;
• Buvo atgamintas ir išplatintas laikmenose;
• Buvo transliuotas per pagrindines šalies televizijas;
• Ar filmas buvo pagamintas 2015 m. 
 
Taip pat norime atkreipti ir Audiovizualinių kūrinių autorių/AVAKA narių dėmesį: 2015 m. „tuščios laikmenos“ paskirstymas audiovizualinių kūrinių autoriams bus atliekamas š.m. pabaigoje. Taip yra dėl to, jog autorių atlyginimo proporcijos yra skaičiuojamos ir dalinamos tarp dviejų asociacijų, atstovaujančių audiovizualinių kūrinių autorius.
 
– Labai džiaugiuosi, jog šiemet skirstoma tuščios laikmenos atlyginimo suma kino ir televizijos prodiuseriams dar auga. Deja, bet greičiausiai kitais metais tokio augimo kūrėjai nepajus, nes Seimas praėjusių metų pabaigoje pakeitė ir sumažino Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatytus „tuščios laikmenos“ atlyginimo tarifus.  Apmaudu, kad tokį įstatymo projektą palaikė kitos Lietuvoje veikiančios kolektyvinio administravimo asociacijos ir tik AVAKA bandė visiems įrodyti, jog tai daryti nėra jokio ekonominio pagrindo. Kaip bebūtų, tai labai svarbus kompensavimo mechanizmas visiems teisių turėtojams ir džiaugiuosi, jog AVAKA paskirstymo sistema veikia nepriekaištingai: atlyginimas paskirstytas ir išmokamas laikantis visų terminų, o audiovizualinių kūrinių teisių turėtojų bendruomenę jau pasiekė pirmosios 2015 m. tuščios laikmenos išmokos – sakė AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas.
 
Taigi, gerbiami kino ir televizijos prodiuseriai, jei Jūsų kūriniai atitinka aukščiau aprašytus kriterijus, pasitikrinkite savo banko sąskaitą! Jei ten nerasite Jums priklausančio kompensacinio atlyginimo iš AVAKA, būtinai kreipkitės el. paštu info@avaka.lt arba tel.: (+370) 620 52 877.