LIETUVA

Emilis Vėlyvis: filmas „Izaokas“ yra geriausias „arthaus“ kategorijos filmas per pastaruosius 30 lietuviško kino metų

Debiutinis Jurgio Matulevičiaus filmas „Izaokas“ trečią savaitę rodomas Lietuvos kino ekranuose ir sulaukia daug gerų atsiliepimų iš paprastų žiūrovų ir iš kino industrijos kolegų.

 

„Nors arthous’e filmų kategorija nėra mano mėgstamiausia, bet filmas „Izaokas“, mano galva, yra geriausias šios kategorijos kūrinys per pastaruosius trisdešimt lietuviško kino metų. Žinant tai, kad šis filmas yra pirmas pilnametražinis režisieriaus darbas, reikėtų kabinti jam atskirą medalį už talentą“, – filmą giria kino režisierius Emilis Vėlyvis. „Galima pasimokyti iš šio filmo, kaip valdyti ir kurti mizanscenas, perteikti skirtingas scenų ir personažų emocijas bei įdomiai pasakoti naratyvą. Filmas akivaizdžiai turi labai stiprią režisieriaus viziją, beveik tobulą kastingą ir vaidybą. Manau, kad filmo komanda ne tik pasistengė, bet ir sugebėjo sukurti geriausią pavyzdį ateinančioms kino kūrėjų kartoms. Jie pirmieji kokybiškai parodė kaip turi būti kuriamas lietuviškas arthous’as. Labai džiaugiuosi už kolegas ir linku jiems sėkmės kituose projektuose“, – apie filmą „Izaokas“ atsiliepė režisierius Emilis Vėlyvis.

 

„Tai nėra dar vienas filmas apie istorinius laikus, apie praeitį, tai filmas apie dabartį ir pradedamas paieškas taikos link,“ – po filmo premjeros sakė aktorė Aistė Diržiūtė. Pasak jos, filmas išsiskiria fantastiškais vaidmenimis, vienu geriausių kada nors iš esmės matytų kameros darbų, garsų darna įrėmintas tautos ir žmogaus traumos pjūvis. „Puikus filmas. Tikrai. Paliečiantis viduje kažką netikėto, bet labai svarbaus, o pakrutinti kažką naujo viduje nėra taip paprasta,“ – sako A.Diržiūtė.

 

„Visame dabartiniame kino pasiekiamumo didžiajame ekrane kontekste, visų pirma „Izaokas“ yra skirtas lietuviško kino pasiilgusiems gerbėjams. Yra daug priežasčių pamatyti filmą ir tik keletas jų-mėgstantiems autorinį kiną, nelengvas temas bei lietuvių autorius, tokius kaip Antanas Škėma. Mėgstantiems neįprastą kino estetiką, juodai baltas fotografijas bei įdomų kino garso takelį. Mėgstantiems ne tik žiūrėti, bet ir matyti, ne tik klausytis, bet ir girdėti, ne tik vertinti, bet ir pajusti. Ir, žinoma, norėčiau, jog „Izaoką“ atrastų visi,“ – sako filme vaidinusi aktorė Severija Janušauskaitė.

 

Pats filmo režisierius Jurgis Matulevičius mano, kad filmas yra skirtas jautriam žiūrovui – tokiam, kuris mėgsta kiną, kuris eina į kino teatrą, ne vien atsipalaiduoti, o pasisemti, patirti, apmąstyti, pamedituoti.

 

„Manau, kad „Izaokas“ yra skirtas jausmingam ir giliam žiūrovui. Tam, kuris kine ieško emocinės patirties, kuris neprisiriša prie faktų, žodžių ir tvarkos. Tobulas šio filmo žiūrovas yra tas, kuris mėgsta išeiti iš komforto zonos ir patyrinėti nežinomas teritorijas, savo viduje ieškoti ir atverti duris tų kambarių, kurie užrakinti. Filmas skirtas tiems, kurie nesiekia sužinoti visų atsakymų, o ieško klausimų, keičiančių požiūrį į pasaulį,“ – sako filmo scenarijaus bendraautorė Saulė Bliuvaitė.

 

Filmas „Izaokas“ išsiskiria ir tuo, kad garsioje amerikiečių kino vertinimo platformoje „Rotten Tomatoes“ filmas turi 100 proc. įvertinimą – tai reiškia, kad visi, kurie pamatė filmą, jį įvertino tik aukščiausiais balais.

 

Filmas rodomas kino teatruose „Forum Cinemas“ visoje Lietuvoje, taip pat Vilniaus kino teatruose „Multikino“, „Pasaka“, „Skalvija“. Rugsėjį „Izaokas“ bus pradėtas rodyti ir namų kino platformoje „Žmonės Cinema“.