LIETUVA

AUTORIŲ TEISIŲ GYNĖJAI REIKALAUJA „PAYSEROS“ SUSTABDYTI PASLAUGŲ TEIKIMĄ FILMAI.IN

Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA, įvairių sričių Lietuvos autorius vienijanti Asociacija LATGA ir audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA kreipėsi į Lietuvos Banko priežiūros tarnybą, prašydamos įpareigoti mokėjimų bendrovę „Paysera“ stabdyti paslaugų teikimą nelegalų turinį talpinančiai svetainei filmai.in. Prašoma pateikti informaciją ir apie tai, kiek lėšų buvo surinkta už nelegalaus turinio platinimą per jų mokėjimo sistemas tam, kad būtų įvertintas Lietuvos kūrėjams padarytos žalos dydis.

 

Daugiau nei 10 tūkst. autorių vienijančios asociacijos skunde nurodo, kad Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) autorių teisių turėtojų prašymu 2019 m. spalio mėnesį įtraukė filmai.in į svetainių, nelegaliai platinančių autorių teisėmis saugomą turinį, sąrašą ir nurodė ją blokuoti. Tokį LRTK sprendimą spalio pradžioje sankcionavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.

 

Autorių teisių gynėjų teigimu, nepaisydama LRTK ir teismo sprendimo, „Paysera“ ir toliau teikia mokėjimų paslaugas filmai.in, nors prieš kurį laiką tokias paslaugas šiai svetainei sustabdė Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai bei mobiliojo ryšio operatoriai.

 

„Į Lietuvos Banką kreipiamės gindami Lietuvos kūrėjų ir visuomenės interesus. Kūrėjai nusipelno, kad už jų kūrinių viešą rodymą internetu būtų tinkamai atlyginta. Tai leidžia jiems ir toliau kurti filmus bei muziką, kuriuos žiūri bei klauso milijonai Lietuvos gyventojų. Nelegalaus turinio platintojų sukeliami nuostoliai kūrėjams gali siekti ir kelias dešimtis tūkstančių eurų už vieną filmą“, – sako audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.

 

Pasak skundo autorių, filmai.in yra viena populiariausių nelegalų turinį platinančių svetainių Lietuvoje. Vykdant mokėjimus už šios svetainės paslaugas per „Paysera“, kaip naudos gavėjai yra nurodomi užsienio piliečiai.

 

Asociacijos atkreipia dėmesį, kad neteisėtas autorių teisėmis saugomo turinio platinimas internete gali būti susijęs ne tik su autorių teisių pažeidimais, bet ir galimai neteisėtomis finansinėmis operacijomis. Lietuvos Banko priežiūros tarnybos direktorei Jekaterinai Govinai ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai adresuotame dokumente prašoma atsakyti, ar „Paysera” atliekamos mokėjimo operacijos atitinka Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių mokėjimo paslaugų teikimo bei mokėjimo operacijų vykdymą, nuostatas.

 

Autorių gynėjų nuomone, būtina keisti šiuo metu galiojantį reguliavimą, numatant, kad valstybės institucijos kompleksiškai spręstų nelegalaus turinio platinimo internete problemą. Siūloma neapsiriboti vien tik interneto svetainių blokavimu, tačiau ir numatyti teisę Lietuvos bankui duoti privalomus nurodymus mokėjimo paslaugų teikėjams apriboti atsiskaitymus per asmenis, nurodytus interneto svetainėse, nelegaliai platinančiose autorių teise saugomus kūrinius.