LIETUVA

ATVIRAS AUTORIŲ TEISIŲ SEMINARAS KAUNE – AKTUALŪS AUDIOVIZUALINIO SEKTORIAUS KŪRĖJŲ TEISIŲ GYNIMO SCENARIJAI

Kas yra autorių teisės audiovizualinėje industrijoje? Kitą ketvirtadienį, gruodžio 12 d. į šį klausimą bus pateikiami atsakymai Kaune vyksiančiame autorių, intelektinės nuosavybės teisių seminare „Autorių teisės – scenarijai iš realybės“. Pusdienio trukmės atvirame renginyje bus kalbama apie autorių teises audiovizualiniame sektoriuje,  legalų ir nelegalų turinį bei atsakomybes autoriams ir vartotojams, remiantis realiais kasdieniais pavyzdžiais. Nemokamą renginį pristato lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

 

Seminaro metu savo sričių profesionalai pristatys įvairius autorių ir intelektinės nuosavybės teisių atvejus, kurių apžvalga, tikimasi, kad bus aktuali tiek pradedantiesiems, tiek ir patyrusiems audiovizualinės industrijos atstovams. Šios srities teisininkė, Lietuvos reklamos prodiuserių asociacijos „LAPA“ vadovė Daiva Jurkonytė pasakos apie svarbiausius autorių teisių aspektus, pateiks dažnai sudėtingai skambančių sąvokų paaiškinimus ir autorių teisių gynimo institucijas Lietuvoje. Taip pat D. Jurkonytė apžvelgs intelektinės nuosavybės teisių atvejus aukštosiose mokyklose: kas atsakingas už studijų metų sukurtus kūrinius ir intelektinės nuosavybės objektus, kokios teisės priklauso studentams, o kokios – aukštajai mokyklai.

 

Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) vadovas Vytas Simanavičius pristatys du pranešimus, kuriuose pateiks aktualius autorių teisių gynimo scenarijus. Viename iš pranešimų bus apžvelgiamas piratinės failų dalijimosi platformos „Linkomanija“ atvejis: kaip filmų autoriams apginti savo kūrinius, kada taikoma baudžiamoji atsakomybė ir kokia praktika galioja užsienio šalyse. Kitame pranešime V. Simanavičius kalbės apie legalų internetinės medžiagos panaudojimą audiovizualiniuose kūriniuose: pavyzdžiui, ar vaizdo platformoje „YouTube“ esanti vieša ir nemokama vaizdo, garso medžiaga gali būti naudojama bet kuriame filme ar naujame muzikos kūrinyje.

 

Dar viena svarbi tema – sparčiai Lietuvoje populiarėjančių vaizdo platformų VoD veikimo schema. Kaip vyko šių platformų revoliucija ir kokios galimybės bei atsakomybės galioja autoriams ir žiūrovams. Apie tai kalbės audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.

 

O tam, kad būtų skiriama dėmesio ir individualiems dalyvių klausimams ir autorių teisių gynimo atvejams apžvelgti, renginio pabaigoje vyks klausimų-atsakymų sesija su seminaro pranešėjais.

 

Seminaras „Autorių teisės – scenarijai iš realybės“ vyks gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 10:00-14:30 val. Kauno menininkų namuose. Pagrindinis seminaro rėmėjas   – Lietuvos kultūros taryba.