LIETUVA
TINDIRINDŽIO ANIMACIJOS FESTIVALIO DVIDEŠIMTIEJI METAI Nugalėtojai
Festivalio devizas – „Meninė animacija, autorinės retrospektyvos, skatinančios kūrybiškumą! “
Festivalio renginius vainikavo nugalėtojų apdovanojimas ir geriausių filmų programos peržiūra. Konkursinių programų filmus vertino žiuri nariai: animacinių filmų režisierė, dailininkė ir scenaristė Jūratė Leikaitė, animacinių filmų režisierius, scenaristas, dailininkas, VDA profesorius Ilja Bereznickas, docentė, VTDK multimedijos dizaino studijų programos komiteto pirmininkė, Lietuvos respublikos edukologijos mokslų daktarė Dalia Matijkienė, animacinių filmų scenarijų autorius, dokumentinių ir vaidybinių filmų režisierius, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininkas Vidmantas Gaigalas, animacinių ir dokumentinių filmų režisierius, scenarijų autorius, prodiuseris, kompiuterio dizaineris Valentas Aškinis.
Prizas už geriausią studentų filmą „Raudonieji bateliai“ atiteko režisierei Annai Podkalskai iš FAMU aukštosios mokyklos (2021, Čekija).
Geriausiu filmu vaikams pripažintas režisieriaus Jan Mika animacinis filmas „Žąsis“ (2022, Animation People, Autour de Minuit. Čekija, Prancūzija).
Eksperimentinių filmų kategorijoje nugalėjo režisieriaus Vuk Jevremovič animacinis filmas „11“ (2022, „Bonobostudio“ , Kroatija, Vokietija).
Tarptautiniu didžiuoju prizu (International Grand Prix) apdovanotas režisierių David Doutel, Vasco Sá filmas „Garrano“ (2022, Portugalija, Lietuva).
Žiuri šiais metais Lietuviškąjį Grand Prix už geriausią lietuvių sukurtą animacinį filmą skyrė režisieriaus Meinardo Valkevičiaus filmui „Patrikas“ (2022, Studija „Meinart“). Žiuri pažymėjo, kad lygiaverčiai įvertintas ir kitas lietuvių filmas, tai režisierių Antano Skučo ir Gintarės Valevičiūtės Brazauskienės filmas „Purga“ (2023, Studija „Tylus kinas“), kuriam buvo skirtas specialusis žiuri prizas už geriausią lietuvišką filmą 2023.
Prizu už geriausią lietuvių studentų filmą apdovanota rež. Rebeka Salomėja Kavaliauskaitė už darbą „Natos“ (2023, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija).
Diplomai su žiuri „Specialiuoju paminėjimu“ skirti šiems lietuvių animaciniams filmams: „Mindaugas“ (rež. Gytis Baranauskas. Vilniaus dailės akademija. 2023.), „Lapė ir pelė“ (rež. Rūta Norvydaitė. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija. 2023.).
Diplomai su žiuri „Specialiuoju paminėjimu“ išsiųsti šių filmų autoriams:
- Nuo vieno paveikslo… prie kito / Fromo ne painting… to another. Rež. Georges Schwizgebel. Studio GDS, Schwizgebel. 2023. Šveicarija, Prancūzija.
- Love me true. Rež. Ines Sedan. Lardux Films. 2023. Prancūzija.
- Skraidantis jūreivis / The Flying Sailor. Rež. Jonathan Laskar. 2022. Šveicarija.
- Yra dangus mėlynas / Is Heavent Blue. Rež. Menno and Paul de Nooijer. Trollfilm. 2023. Olandija, Norvegija.
- Žemės kvapas / Smell of the Ground. Rež.: Olivia Rosa. 2023. Lenkija.
- Didelis pykčio priepuolis / The Big Tantrum. Rež. Celia Tisserant, Arnaud Demuynck. 2022. Prancūzija, Belgija.
- Voverė / Squirrel. Rež. Julia Ocker. Filmbilder. 2022. Vokietija.
- Princas varlius / Prince the Frog. Rež. Bartosz Zarzycki. 2022. Serfinski-Studio SP. Z.O.O. Lenkija.
- Būti seserimis / To be Sisters. Rež. Anne-Sophie Gousset, Clément Céard. Folimage, Les Armateurs. 2022. Prancūzija.
- Galibotas / Galibot, rež. Thomas Vandenbussche, Elise Petit, Ambre Grangereau, Emilie Cousin, Wan-Jing Yang, Laure Vernier . Supinfocom Rubika. 2022. Prancūzija.
- Vabzdžiai buteliuose / Bottled Insects. Rež. Director: GaoYuxin. Producer: YAMAMURA Koji , FUYAMA Taruto. Geidai Animation. 2023. Japonija.
- Pilnas žydėjimas / In full Bloom. Director: Miho Takahashi. Producer: Prof. Tatsutoshi Nomura.Tam Arts University. 2023. Japonija.
- Dviratis / A Bicyclette. Rež.: Océane Lavergne, Benjamin Langagne, Lucas Durot, Pierre Cilluffo, Marine Beuvain, Kerrian Detay. Pôle 3D. 2022. France/Prancūzija.
Kas nuveikta per 2023-iuosius metus?
Anykščiai. Anykščių kultūros centras.
Šiuos metus festivalis Tindirindis prasidėjo nuo animacinių filmų programų rodymo Anykščių kultūros centre 2023 sausio 19–20 dienomis. Anykščių kultūros centre buvo parodytos keturios programos skirtos vaikams ir dvi programos skirtos jaunimui ir suaugusiems. Moksleiviams buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės su lietuvių klasikinės animacijos meistrais Valentu Aškiniu ir Jūrate Leikaite. Su vaikais buvo sukurtas filmas „Kaukės“, kuris padėjo moksleiviams susipažinti su pieštos animacijos kūrimo procesu.
Vilnius. LKS.
Festivalis Tindirindis nepamiršo ir suaugusiųjų, pakviesdamas į programą skirtą Meilės dienai. Vasario 14-ąją – Valentino dieną Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje buvo puiki proga susipažinti su „aukštąja“ autorine animacija iš įvairių pasaulio šalių, apie meilę, flirtą, aistras ir skausmą.
https://www.kinosajunga.lt/naujienos/valentino-diena-su-animacija
Kaunas. Romuva.
Išskirtiniu renginiu tapo pieštos animacijos Lietuvoje pradininko Zenono Tarakeviiaus sukurtų filmų retrospektyva ir paskutinio jo filmo „Sigutės“ premjera Kauno „Romuvos“ kino teatre (kovo 31 d. 16 val.)
Kaunas tikrai nusipelnė Lietuvos animacijos lopšio vardo. Dvidešimto amžiaus pradžioje (1910 m.) pasaulinės lėlių animacijos pradininkas Vladislavas Starevičius Kaune nufilmavo pirmą animacinį filmą „Lukanus Cervus“. Zenonas Tarakevičius Kauno radijo gamyklos studijoje „Banga“ nufilmavo pirmąjį Lietuvoje pieštos animacijos filmą „Vilkas ir siuvėjas“ (1964 m. – j/b versija, 1966 m. spalvota versija).
Retrospektyvinėje programoje buvo parodytas filmas „Vilkas ir siuvėjas“ (1966) ir fragmentai iš Lietuvos kino studijos dokumentinio filmo „Ko išsigando milžinai“ (rež. V. Imbrasas, 1988), kurio animacinį intarpą režisavo ir animavo Z. Tarakevičius. Taip pat buvo parodyti fragmentai iš kitų režisierių animacinių filmų, kuriuose animaciją kūrė Z. Tarakevičius: „Gintarinė pilis“ (rež. A. Snežko-Blockaja, dail. G. Brašiškytė, 1961), „Žalioji gyvatė“ (rež. V. Polkovnikov, dail. G. Brašiškytė, 1962), „Ežio namas“ (rež. J. Sakalauskas, 1969), „Dosnumas“ (rež. Z. Šteinys, 1988), „Kaktuso paslaptis“ (rež. V. Aškinis, 1988), „Bermudų žiedas“ (rež. I. Bereznickas, 1989), „Kadaise Lietuvoje“ (rež. Z. Šteinys, 1990) „Laikraštinis žmogus“ (rež. I. Bereznickas, 1991), „Normano Arka“ (rež. V. Aškinis“, 1991-1995), „Trovas“ (rež. V. Aškinis, 1992), „Smaugliukas Džeikas“ (rež. V. Aškinis ir P. Littler, 1993), „Meškinai – pasaulio gelbėtojai“ (rež. V. Aškinis, 1997), „Senasis Tomas“ (anim. rež. V. Aškinis, 1999-2000), „Zoologijos gatvė 64“ (anim. rež. V. Aškinis, 1999), „Novatoriai“ (rež. V. Aškinis“, 2011-2013).
Kalbant apie paskutinį režisieriaus filmą reikia paminėti, kad animacinis filmas „Sigutė“ buvo pradėtas kurti 1966 metais, tai yra iš karto, kai buvo pabaigtas filmas „Vilkas ir siuvėjas“. Kūrybinio proceso kelyje laukė daug išbandymų ir praradimų. Filmas buvo užbaigtas tik 2022 metais. Režisierius Zenonas Tarakevičius mirė užbaigęs visus filmo darbus, tačiau nesulaukęs filmo premjeros, kuri įvyko Tarptautinio animacinių filmų festivalio Tindirindis metu 2022 metų gruodžio mėnesį. Festivalio žiuri apdovanojo filmą Specialiuoju žiuri prizu. Animacinis filmas „Sigutė“ Kaune buvo pirmą kartą parodytas kovo 31 d.
Kernavė. Muziejus.
Festivalis Tindirindis įsijungdamas į rajonų centruose ir miestuose organizuojamų kultūrinių renginių programas pristate ne vieną programą. Štai Kernavės muziejaus kino salėje, balandžio 15 d. tradicinės „Šeimadienio“ šventės metu parodė ilgametražį animacinį filmą „Aukso žirgas“. Režisierius Valentas Aškinis pristatė filmą ir žiūrovams papasakojo apie jo sukūrimo istoriją, o animacinių filmų režisierė ir dailininkė Jūratė Leikaitė pristatė seriją knygų, kurios parašytos pagal jos pačios anksčiau sukurtus filmus ir pasakoja apie jos patirtį animacijos kūryboje ir industrijoje.
Vilnius. VTDK.
Įsimintinas tarptautinio animacinių filmų festivalio Tindirindis renginys, įvykęs 2023 m. gegužės 25 d. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje, buvo garsaus armėnų režisieriaus Mirtado Gazaziano karikatūrų paroda, pavadinimu „Su karikatūromis viskas paprasta“, jo studijos „Banzai production“, o taip pat ir „Armėnfilm“ klasikinių animacinių filmų retrospektyvinių programų peržiūros. Menininkas yra įvairialypis kūrėjas: režisierius, dailininkas animatorius, karikatūristas ir knygų iliustratorius.
Parodoje buvo pristatytos paskutinių metų aktualiausios karikatūros, kuriose atsispindi ir karo Ukrainoje tema, ir žmonių santykių analizė, ir lengvo humoro sporte ar kasdieniniame mūsų gyvenime atspindžiai. Tai didžiausia iki šiol karikatūrų iš Armėnijos paroda.
Parodos atidaryme ir filmų peržiūrose apsilankė gausus būrys Lietuvos visuomenės veikėjų, armėnų diasporos atstovų, VTDK studentų, dėstytojų, darbuotojų. Parodos atidaryme sudalyvavo Armėnijos ambasadorius Hovhannes Igitiyan, kuris VTDK Dizaino fakulteko dekanei Loritai Butrimienei, Festivalio Tindirindis direktoriui Valentui Aškiniui padėkojo už Armėnijos meno sklaidos galimybes Lietuvoje ir konkrečiai Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos patalpose. Renginį organizavo Valentas Aškinis, VTDK, Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“, „Vilanimos filmų studija“, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai, „Eurochambres“, projekto „EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC)“ rėmuose.
Renginio dalyviams Mirtadas Gazazianas papasakojo apie savo 40-ies metų patirtį animacinių filmų industrijoje, kuriant ilgametražius, trumpametražius animacinius filmus ir serialus. 1980-ųjų metų pradžioje Mirtadas ėmėsi karikatūros meno, jo kūriniai buvo publikuojamos žurnaluose, laikraščiuose, daugelyje armėnų periodinių leidinių, dalyvavo daugelyje tarptautinių karikatūrų konkursų ir laimėjo apdovanojimų. Mirtado Gazaziano karjera animacijoje prasidėjo kino studijos „Armenfilm“ animacinių filmų susivienijime. Čia Mirtadas prisidėjo prie daugybės garsių animacinių filmų kūrimo. Dešimtajame dešimtmetyje Mirtadas iškeliavo į JAV ir bendradarbiavo Niujorke Marko Zanderio studijoje „Zanders Animation Parlour“, kuriant animacines reklamas „At&T“, „Saachi“, „ECKO UNLTD“, „American Express“, „Club Med“ ir daugelį kitų. Jis taip pat bendradarbiavo su Nickelodeon, MTV, Funline Animation, J.J. Sedelmaier Productions ir kitomis studijomis. Jis sukūrė animuotus muzikos vaizdo klipus garsiems muzikantams ir atlikėjams: Zakk Wylde, Melissa Etheridge, Slick Rick. Vėliau keletą metų dirbo Ukrainoje, studijoje „Sachaltujev Productions“. Šiuo metu dirba studijoje „Banzai production“ Armėnijoje. Gyvenimas yra daug lengvesnis turint humoro jausmą ir, kaip sakė Mirtadas: „Su karikatūromis viskas paprasta“. M. Gazazian ir V. Aškinis ne tik bendradarbiavo prie festivalio Tindirindis renginių organizavimo, bet ir susikoncentravo prie bendros gamybos projekto – ilgametražio animacinio filmo „Kelionė į Tandadriką“ vystymo ir pasirengimo gamybos darbams. Teigiama projekto vystymo patirtis buvo pristatyta „EU4BCC MOBILITY SCHEME“ konferencijoje Briuselyje.
Įvertinant didelę bendradarbiavimo schemos ir jos finansavimo reikšmę abiems pusėms norime pabrėžti, kad buvo išplėstas tinklas ir užmegzti nauji kontaktai, kurie bus reikalingi potencialiai Armėnijos ir Lietuvos partnerystei, kuriant ilgametražį animacinį filmą „Kelionė į Tandadriką“ ir ruošiant naujus festivalio Tindirindis renginius.
https://www.facebook.com/events/747079233880867 https://www.kinosajunga.lt/naujienos/mirtado-gazaziano-karikaturu-parodos-su-karikaturomis-viskas-paprasta-atidarymas-geguzes-25-d-14-00-val
Ignalina. Meironys. Gamtos mokykla. Ignalinos kultūros centras.
Antrą kartą įvyko kūrybinė stovykla vaikams „Tekstilė animacijoje’2“. Gegužės 29–31 d. tris dienas Ignalinos rajono mokyklų mokiniai darbavosi Meironyse, Gamtos mokykloje. Animacijos edukacinių dirbtuvių metu vaikai su profesionaliais menininkais, Valentu Aškiniu, Jūrate Leikaite Aškiniene, Silvija Juozelskyte ir Dovile Gudačiauskaite tvariai kurė animacinius filmus, panaudodami įvairias tekstilės priemones: siūlus, tekstilines medžiagas, odą, kailį ir kt. Animacinių filmų režisieriai Valentas Aškinis ir Jūratė Leikaitė Aškinienė supažindino vaikus su animacijos kūrimo paslaptimis, galimybėmis ir technologijomis, su scenarijų rašymo specifika, su kadruotės piešimo procesu, filmų montažo reikalavimais bei garso panaudojimo ypatybėmis. Projekte dalyvavo 25 moksleiviai, kurie buvo suskirstyti į penkias komandas po penkis dalyvius. Kiekviena komanda turėjo sukurti atskirą animacinį filmą: pradedant nuo idėjos, scenarijaus, animacinio filmo kūrimo technikos ir tekstilės medžiagų pasirinkimo ir baigiant garso takelio parengimu.
Birželio 1 d. žiūrovams buvo pristatyta festivalio Tindirindžio specialioji užsienio šalių režisierių sukurtų nekomercinių animacinių filmų programa, skirta Vaikų gynimo dienai.
Birželio 2 d. Ignalinos kultūros centre kiekviena moksleivių komanda pristatė ir papasakojo apie savo sukurtą animacinį filmą, parodė dideliame ekrane, o solidi žiuri įvertino vaikų kūrybą ir apdovanojo nugalėtojus. Salėje buvo parengta paroda vaikų darbų, kurie buvo panaudoti filmuojant konkursinius filmus. Tarptautinio animacinių filmų festivalio Tindirindis programa vaikams užbaigė šią animacijos šventę Ignalinos kultūros centre. Dalyviai turėjo galimybę pabendrauti su Lietuvos animacinių filmų režisieriais bei įsigyti knygų apie animaciją. Po seanso visi dalyviai buvo pavaišinti specialiai iškeptu tortu su stovyklos „Tekstilė animacijoje’2“ simbolika.
Zarasai. Fausto Latėno meno mokykla.
Edukacinė stovykla „Tekstilė animacijoje‘2“ išplėtė veiklas ir šiais metais Zarasų Fausto Latėno meno mokykloje vykdė pirmąsias animacijos meistriškumo dirbtuves. Jų metu režisieriai Valentas Aškinis ir Jūratė Leikaitė Aškinienė jaunuosius dalyvius mokė animacijos meno. Filmų sukūrimui buvo panaudotos įvairios tekstilės medžiagos ir priemonės. Nufilmuota animacija čia pat buvo pademonstruota dalyviams, kurie netrukus turėjo išskirtinę galimybę pamatyti specialiai atrinktą festivalio „Tindirindis“ animacinių filmų programą.
Kernavė. „Gyvosios archeologijos dienos“.
Dar kartą festivalio Tindirindis komanda lankėsi Kernavėje, kur vyko „Gyvosios archeologijos dienos“. Liepos 9 d. Tindirindžio animacijos mokyklėlės dirbtuvių metu šventės dalyviai nupiešė filmą „Karališkas maršas“ pagal Sigučio Jačėno to paties pavadinimo dainą. Didžiąjame festivalio ekrane visai netrukus kūrybinių dirbtuvių dalyviai galėjo pamatyti savo kūrybos rezultatą.
Vilnius. Stovykla studijoje.
Festivalis Tindirindis kvietė vaikus į Animacijos stovyklą „Vilanimos filmų studijos“ patalpose. Dvi dešimtys moksleivių stovykloje, kuri vyko net dvi pamainas (liepos 10-14 d. ir liepos 17-21 d.), sukūrė net septyniolika filmų. Reikia pasidžiaugti, kad filmai buvo parodyti mėgėjiško kino festivaliuose ir du buvo apdovanoti diplomais. Stovykloje vaikai buvo meniškai lavinimi, kiekvienas kūrė savo animacinį filmą, peržiūrėjo gausią lietuviškų animacinių filmų programą, aptarė ir analizavo filmus, susipažino su animacinių filmų atsiradimo istorija.
https://www.youtube.com/@festivalistindirindis1415
Nida. Agila. Meno mokykla.
15-ajame Tarptautiniame kino festivalyje „Baltijos banga“ Nidoje rugpjūčio 24 d. 16 val. buvo parodyta Tindirindžio festivalio animacinių filmų vaikams programa.
Šiais metais pristatėme puikią animacinių filmų programą vaikams, kurioje buvo parodyti ir lietuvių ir užsienio kūrėjų darbai.
Nidos meno mokyklos patalpose įvykusiose „Animacijos mokyklos“ kūrybinėse dirbtuvėse buvo sukurtas filmas „Svajonių laiškai“. Dalyvavo dvidešimt devynių vaikų grupė ir daug mamyčių bei tėvelių. Kūrėjai savo filmą skyrė Lietuvos lakūnų Dariaus ir Girėno žygdarbio 90-ajam jubiliejui paminėti. Kūrybinėms animacijos dirbtuvėms vadovavo režisieriai: Valentas Aškinis, Jūratė Leikaitė Aškinienė, Ilja Bereznickas. Organizatoriai: Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Animacijos mokykla, festivalis Tindirindis, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“. Filmas buvo sukurtas 2023 m. rugpjūčio 23 – 25 dienomis.
https://www.facebook.com/photo?fbid=7392151844133859&set=a.412076585474788
Zarasai. MJR XXIII. Duburio ežero sala prie Antazavės.
Festivalis Mėnuo Juodaragis MJR XXIII – tai nepriklausomas kasmetinis šiuolaikinės baltų kultūros ir savitos, alternatyvios muzikos festivalis, pristatantis senųjų tradicijų palikimą, post-folkloro kryptis ir dabartinės kūrybos avangardą, kiną ir animaciją. Tai keturios dienos ir naktys ugningų kultūrinių veiklų, žinių, pramogų ir potyrių. Kiekvienas festivalis turi savo temą, – kurį nors baltų pasaulėvaizdžio mitologinį simbolį, idėjų ir prasmių lauką. Šiemet tai buvo Ugnis. Festivalis Tindirindis parengė dvi specialiąsias programas ugnies tema. Pirmoji – „Ugnies motyvai lietuvių animaciniuose filmuose“, antroji – „Ugnies motyvai pasaulio animaciniuose filmuose“. Pirmojoje programoje buvo parodyti filmai: „Paparčio žiedas“ (rež. Jūratė Leikaitė), „Lietuvių mitologinės būtybės“ (rež Antanas Skučas), „Eglė – žalčių karalienė“ (rež. Algirdas ir Aurika Seleniai), „Sigutė“ (rež. Zenonas Tarakevičius), „Žemaitė – žemaičių pramotė“ (rež. Algirdas ir Aurika Seleniai), „Aš einu pas tave“ (rež. Ieva Bunokaitė), „Laimės žiburys“ (rež. Nijolė Valadkevičiūtė), „Gražioji Lukanidė arba ūsuočių ir raguočių karas“ (rež. Vladislovas Starevičius). Antrojoje programoje buvo parodyti filmai: „Raudonoji ugnis“ (Iranas), „Londono degimas“ (Supinfocom, Prancūzija), „Sierra“ (Estija. Rež. Sander Joon), „Oru Burus“ (Supinfocom, Prancūzija), „Hansas ir Gretutė“ (rež. Ralf Kukula. Vokietija), „Mercurio“ (rež. Michele Bernardi, Italija), „Susitvarkymas su karu“ (rež. Andreas Hykade, Vokietija), „Praeivis“ (rež. Hannah Letaif, Prancūzija, Belgija).
Anykščiai. Angelų muziejus.
Festivalio Tindirindis Animacijos mokyklos komanda lankėsi Anykščiuose, Angelų muziejuje. Pasižiūrėję išskirtinius animacinius filmus dalyviai ėmėsi kūrybinės veiklos. Ten su vaikais ir mokytojais buvo sukurtas filmas „Kurklių sinagoga“. Anykščių moksleiviai nupiešė animaciją. Projekto „Dovydo žvaigždės šviesa – (ne)pamiršta“ vadovė – Diana Kisielienė. Animacijos kūrybinių dirbtuvėms vadovavo animacinių filmų režisieriai: Valentas Aškinis ir Jūratė Leikaitė-Aškinienė. Anykščių Angelų muziejuje renginys vyko 2023 m. rugsėjo 14 d. Filmas užbaigtas 2023 rugsėjo 25 d. ir patalpintas Yoube.
https://www.youtube.com/watch?v=FWU6UiyL4OY&ab_channel=FestivalisTindirindis
Medininkai. „Senųjų amatų dienos“.
Festivalio Tindirindis Animacijos mokyklos komanda atvykusi į Medininkų pilį, kur vyko „Senųjų amatų dienos“ parodė Tindirindžio festivalio programą ir su festivalio dalyviais ėmėsi piešti animacinių filmų pagal Trakų legendas, padavimus ir sakmes. Šių kūrybinių dirbtuvių metu buvo sukurti filmai „Užburtoji skrynia“ ir „Vilkokšnis“. Prie šių filmų sukūrimo ženkliai prisidėjo VTDK grupės DM23D studentai. Projekto Animacijos užsiėmimų vaikams „Trakai ežerų atspindžiuose: legendos, padavimai, sakmės“ vadovė – Kristina Stankevičienė. Animacijos kūrybinių dirbtuvių procesui vadovavo Valentas Aškinis, Jūratė Leikaitė-Aškinienė ir Raminta Leikaitė. Kūrybinės dirbtuvės vyko 2023 m. rugsėjo 24 d.
https://www.youtube.com/watch?v=eZf0-oRMZ2c&t=3s&ab_channel=FestivalisTindirindis
JAV, Niujorkas. „Susivienijimas lietuvių aljansas“ (SLA)
Niujorko SASAFF Baltijos šalių ir Šiaurės kraštų animacijos festivalis vyko spalio 25 – 28 dienomis.
SLA hole visa siena buvo atiduota lietuvių sukurtų filmų plakatams, kuriuos Niujorko festivaliui padovanojo partneris iš Lietuvos – Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“.
Tindirindžio festivalio parengta lietuvių animacijos retrospektyvinė programa buvo parodyta Niujorko SASAFF Baltijos šalių ir Šiaurės kraštų animacijos festivalyje. Lietuvai atstovavo skirtingų režisierių darbai, kurie praeityje tapo Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ nugalėtojais bei pelnė „Sidabrinių gervių“ apdovanojimus. Į programą pateko filmai, sukurti ir talentingų jaunųjų kūrėjų, ir vyresniosios kartos animacijos meistrų, tokių kaip Ilja Bereznickas, Jūratė Leikaitė, Valentas Aškinis, Ieva Miškinytė, Skirmanta Jakaitė, Solveiga Masteikaitė, Urtė ir Johan Oettinger, Birutė Sodeikaitė. Parodyti filmai buvo nufilmuoti įvairiomis technikomis ir skirtingais stiliais. Žiūrovai pamatė ir lėlių, ir pieštos animacijos darbus: „Man reikia“, „Margučių rytas“, „Taip Laima lėmė“, „Paskutinė stotelė Mėnulis“, „Neeuklidinė geometrija“, „Ragnarok“, „Saga“, „Ne ožkoje laimė“. Po lietuviškos animacijos seanso filmų autoriai susilaukė šiltų žodžių ir teigiamos reakcijos apie savo filmus. Režisieriai Valentas Aškinis, Jūratė Leikaitė, Ilja Bereznickas apžvelgė lietuviškos animacijos raidą ir aptarė situaciją šiuolaikinėje Lietuvos animacijoje. Kiekvienas pasidalino savo patirtimi kuriant animacinius filmus ir dirbant su animacijos studentais. Festivalio renginiuose dalyvavo Lietuvos Kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė. Niujorko laikraštis „Long Island Jewish World“ paskyrė visa puslapį pristatydamas Iljos Bereznicko animacinį filmą „Ne ožkoje laimė“ rašė, kad filmas skiriamas „animacijos fanams ir visų amžių vaikams“. Minima, kad Amerikoje „pirmą kartą rodant Baltijos ir Šiaurės šalių filmus į programą yra įtrauktas filmas „Ne ožkoje laimė“, kuris buvo įkvėptas prieškarinės Lietuvos žydų liaudies pasakos“. SASAFF festivalio metu buvo organizuojamos išvykos į aukštąsias mokyklas, kuriose ruošiami būsimieji animacijos specialistai. Į vieną iš jų, tai yra į „ Sarah Lawrence koledžą“ (Bronksvilis, NY) paskaitų skaityti nuvyko visi trys programų kuratoriai: Valentas Aškinis, Ülo Pikkov ir Vladimiras Leščiovas. Kiekvieno režisieriaus skirtinga patirtis animacijos sferoje labai sudomino paskaitų klausytojus, kurie po renginio ilgai apžiūrinėjo lektorių atvežtus animacijos piešinių ir knygų pavyzdžius, uždavinėjo daug klausimų ir dalinosi savo įspūdžiais apie ką tik išgirstus pasakojimus. Valentas Aškinis pristatė ryškiausius Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentų animacinius filmus, papasakojo apie jų stilistinius sprendimus ir įgyvendinimo specifiką bei parodė Balio Kumžos, A. Kupšytės ir Jono Sutkaus filmą „Sausra“. Susitikime su studentais taip pat dalyvavo ir režisierė Jūratė Leikaitė, kurios vizualinė medžiaga sudomino ne tik studentus, bet ir koledžo dėstytojus.
https://www.kinosajunga.lt/naujienos/sasaff-sla-art-space-animacijos-festivalis-2023-niujorke
https://www.lkc.lt/naujiena/sasaff–sla-art-space-animacijos-festivalis-2023-niujorke-1414
https://www.lfc.lt/lt/Page=NewsList&ID=18068
Šiauliai. Dainų progimnazija.
Lapkričio 10 d. Šiaulių Dainų progimnazijoje dailės klasėje susirinko didžiulis būrys menais besidominčių moksleivių. Čia vyko kūrybinės dirbtuvės ir meistriškumo pamoka („Master Class“) su festivalio Tindirindis komanda, klasikinės animacijos meistrais Valentu Aškiniu ir Jūrate Leikaite. Šis renginys „Atrask save kine“ vyko festivaliui Tindirindis bendradarbiaujant su vaikų ir jaunimo meno festivaliu „Alfa karta x 6“. Režisieriai pristatė įspūdingą animacijos programą ir papasakojo apie animacijos gamybos procesą bei įvairias technikas. Moksleiviai nupiešė juosteles su animacija ir galėjo čia pat pamatyti savo sukurtą judesį su senoviniu praksinoskopu.
Vilnius. LTMKM.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, 3 aukšto salėje veikė VTDK studentų sukurtų Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ ateinančių metų plakatų paroda. Nugalėtojos buvo apdovanotos dovanomis. Laimėtojų dizainas bus panaudotas 2024 metų plakatams ir video klipams sukurti.
Tarptautinio animacinių filmų festivalio Tindirindis plakatų konkurso nugalėtojos:
Anastasija Mysina – III-ios vietos laimėtoja, Evelina Kučiauskaitė – II-os vietos laimėtoja, Aistė Rajunčiūtė – I-os vietos laimėtoja.
https://vtdko.lt/tarptautinio-animaciniu-filmu-festivalio-tindirindis-plakatu-konkursas/
Vilnius. Žydų kultūros ir informacijos centras.
Festivalis Tindirindis siekė pristatyti žiuri narių darbus ir palaikė idėjas rengiant retrospektyvines parodas ir filmų peržiūras. Pasitinkant festivalį svarbu aktyvinti visuomenės domėjimąsi animacija. Šiuo tikslu animacinių filmų režisierius ir dailininkas Ilja Bereznickas 2023 m. lapkričio 12 dieną Žydų kultūros ir informacijos centre pakvietė žiūrovus į savo kūrybos parodą „Vaizduotės žaidimai“, skirtą menininko 75-dešimtmečiui. Festivalis Tindirindis bendradarbiaudamas su autoriumi pakvietė visus festivalio svečius aplankyti šią parodą ir pasigrožėti nuotaikingais autoriaus darbais. Parodoje buvo eksponuojami animacinių filmų piešiniai, kadruotės, eskizai – darbinė medžiaga, kurioje juntamas ryškus režisūrinis mąstymas bei meistro ranka. Šioje parodoje buvo galima pamatyti I. Bereznicko filmo „Ne ožkoje laimė” piešinius, naujausių knygų iliustracijas, o taip pat buvo demonstruojami autoriaus animaciniai filmai „Baubas“, „Bermudų žiedas“ ir kiti.
https://tindirindis.lt/naujienos/
https://www.facebook.com/photo?fbid=938294947783824&set=pcb.938297064450279 https://www.facebook.com/TINDIRINDIS/
Vilnius. LTMKM.
Šiais metais LTMKM muziejuje vyko ir žiuri narės, režisierės ir dailininkės Jūratės Leikaitės filmų retrospektyva. Jubiliejinėje režisierės ir dailininkės Jūratės Leikaitės animacinių filmų programoje buvo pristatyti autorės sukurti filmai vaikams ir jaunimui. Programos vaikams dalyje bus parodyti ankstyvieji kūrybinio laikotarpio filmai (Sraigė Maiva, Braškės ant eglės, Svajonių bokštas ir kiti). Filmų herojai pralinksmino žiūrovus. Programoje buvo pristatytas vienas iš reikšmingiausių J. Leikaitės sukurtų animacinių filmų ciklų – Lietuvių šventės ir sakmės. Pamatėme filmus „Paparčio žiedas“, „Margučių rytas“, „Užgavėnės“, „Taip Laima lėmė“ ir kitus. Žiūrovai galėjo susipažinti su įvairiapuse autorės kūryba, dalyvavo filmų aptarime, galėjo užduoti klausimus. Režisierės Jūratės Leikaitės filmai apdovanoti tarptautinių festivalių prizais ir diplomais, autorė yra pelniusi „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus už geriausius animacinius filmus. Prieš seansą LTMKM animacijos edukacinėje erdvėje vyko kūrybinės dirbtuvės su Jūrate Leikaite. Jų metu vaikai ir suaugę galėjo sukurti lietuviškų ornamentų ir simbolių animaciją ir pamatyti ją nufilmuotą.
https://www.facebook.com/events/1116862589300830
Vilnius.
Buvo parengta keturiolika konkursinių programų:
01LT – „Lietuviški riešutai“, 02TK – „Vaizdų muzika“, 03TK – „Išdidintas miestas“, 04TK – „Skraidantis jūreivis“, 05V – „Kai aš bijojau tamsos“, 06V – „Istorijos mažiesiems“, 07ST – „Geidai“ mokyklos animacija“ (Japonija), 08ST – „Tama Arts Universiteto programa“ (Japonija), 09ST – „Neįprastas saulėlydis“, 10ST – „Baltoji naktis“, 11ST – „Pasaulio ištakos“, 12ST – „Pragaro peizažas“, 13EXP – „Žemės kvapas“, 14EKO – „Ekologija ir žmogus“.
Lietuvos studentai sukūrė 48 filmus tvarumo ir ekologijos tematika, dalyvavo specialiojoje konkursinėje programoje „Ekologija ir žmogus“ (14EKO). Šie filmai buvo patalpinti Youtube platformoje ir visi žiūrovai galėjo laisvai rinkti geriausią šios programos filmą.
https://tindirindis.lt/konkursine-programa/
Vilniuje filmai lapkritį ir gruodį buvo rodomi šiose kino salėse ir kino teatruose: „Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje“, „Lietuvos kinematografininkų sąjungoje“, „Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje“, „Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje“, „Žydų kultūros ir informacijos centro galerijoje Vilniuje“, „Istorijų namuose (LNM muziejus). Atidarymas įvyko LTMKM salėje.
Meistriškumo pamokos vyko VTDK kino salėje, jų metu studentai sužinojo apie pasaulines šiuolaikinės studentiškos animacijos vystymosi kelius ir tradicijas.
Festivalio uždarymas ir nugalėtojų apdovanojimas įvyko Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje gruodžio 16 d.
Festivalio generaliniai rėmėjai: asociacija AVAKA ir Lietuvos kino centras.