LIETUVA

Sensacinga nominacija – Lietuvos kino kūrėjai pretenduoja į Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono kino akademijos apdovanojimą

Lietuvos kino industriją pasiekė gera žinia. Armėnijos, Lietuvos ir Vokietijos bendros gamybos filmas „Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“ (ang. „Aurora‘s Sunrise“, rež. Inna Sahakyan) yra nominuotas Azijos Oskarais vadinamuose Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono kino akademijos – Asia Pacific Screen Awards (APSA) – apdovanojimuose, geriausio animacinio filmo kategorijoje.

 

APSA yra tarptautinė kultūros programa, kurią pristato Asia Pacific Screen akademija. Apdovanojimus patvirtino fondo partneriai – UNESCO ir FIAPF.

 

2007 m. įsteigti APSA apdovanojimai yra aukščiausi regiono apdovanojimai kino srityje. Iš daugiau nei 70 šalių atrinktais filmais, geriausiai atspindinčiais kultūrinę kilmę ir Azijos Ramiojo vandenyno regiono įvairovę, APSA pagerbia jų kūrėjus. Jau antrą dešimtmetį APSA yra pasauliniu mastu pripažintas įvykis ir svarbi tarptautinio kino industrijos kalendoriaus dalis.

 

Tai pirmas toks Lietuvos kino pasiekimas, mat apdovanojimuose yra nominuojamas ne tik filmas, bet ir kino kūrėjai. Šiuo atveju Lietuvos prodiuseriai Justė Michailinaitė ir Kęstutis Drazdauskas. Kartu buvo nominuota filmo režisierė Inna Sahakyan ir prodiuseriai Vardan Hovhannisyan, Christian Beetz, Eric Esrailian, Inna Sahakyan. Visi nominuotieji yra įtraukti ir į prestižinę APSA akademiją.

 

„Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“ – dokumentinis animacinis filmas, pasakojantis tikrą ir neįtikėtiną moters istoriją.  Aurorai buvo vos 14 metų, kai prasidėjus žiauriam armėnų genocidui ji prarado viską. Lydima sėkmės ir apsiginklavusi nepaprasta drąsa, po ketverių metų mergina pabėgo į Niujorką, kur jos istorija tapo žiniasklaidos sensacija. Suvaidinusi ankstyvojo Holivudo hite „Sielų aukcionas“, Aurora tapo vienos didžiausių kada nors Amerikoje surengtų labdaros kampanijų veidu. Įspūdinga animacija, interviu su pačia Aurora ir išlikę kadrai – iš viso 18 minučių – iš prarasto nebylaus kino epo atgaivina pamirštą stebuklingo išgyvenimo istoriją.

 

Didelė dalis šio filmo buvo sukurta Lietuvoje. Čia filmo dailininkų komandai vadovavo menininkas Gediminas Skyrius. Jis taip pat buvo ir pagrindinis filmo aplinkų dailininkas. Pagrindinį Auroros personažą piešė iliustratorius, dailininkas Rimas Valeikis, kitus personažus iliustravo dailininkės Martyna Kašinskaitė ir Ieva Batrytė. Pagrindinis animatorius Lietuvoje – Šarūnas Vyštartas.

 

Vyriausiasis filmo dailininkas Tigran Araqelyan, montažo režisierius Ruben Ghazaryan.

 

„Auroros istorija – labai svarbi. Tai – drąsos, ryžto ir nenugalimos vidinės stiprybės istorija. Kartu tai – priminimas apie praeitį, kurią turime žinoti, kurios negalime pamiršti. Ne visi ir šiandien žino apie armėnų genocidą. Kai kūrėme filmą, ši tema buvo labiau istorinė. Šiuo metu, kai filmas  jau baigtas, aiškiau nei bet kada suprantame, kad agresoriaus, besikėsinančio į kito laisvę, žiaurumas yra beribis. Tiek kalbant apie Ukrainos karą, tiek apie besitęsiančius išpuolius prieš Armėniją. Todėl mums svarbu apie tai kalbėti,“  – teigė J. Michailinaitė.

 

Prodiuseris K. Drazdauskas priduria, kad: „Nors Lietuva šiame filme yra bendraautorė, jos kūrėjų indėlis – itin didelis, tad ir šis pasiekimas Lietuvos kino industrijai – neįkainojamas. Kartu neįkainojama yra ir dalyvavimo APSA apdovanojimuose galimybė. APSA neapsiriboja vien apdovanojimų teikimu, bet suburia žmones iš viso pasaulio, skatindama tarptautinius santykius ir kultūrinį sąmoningumą, o tai veda į stiprius ryšius ir bendradarbiavimą tarp kino kūrėjų iš itin skirtingų regionų.“

 

Pasaulinė šio filmo premjera įvyko prestižiniame Annecy animacinių filmų festivalyje. Tarptautinėje Jerevano kino festivalio „Auksinio abrikoso“ konkursinėje programoje jis laimėjo „Sidabrinio abrikoso“ apdovanojimą. Filmas yra atrinktas į „DocLisbo“, „IDFA“, „Hamburg Film Festival“, „Animation is film“, ir kitų festivalių programas. Neseniai JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtinto „Oskaro“ komiteto

Armėnijoje sprendimu filmas „Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“ buvo deleguotas siekti šio prestižinio apdovanojimo.

 

Filmas „Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“ buvo sukurtas dėka akademinio Zoryan instituto indėlio ir yra pagrįstas jo žodinės istorijos archyvu. Lietuvoje filmą parėmė Lietuvos kino centras ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.