LIETUVA

S. LUKOŠEVIČIUS: APIE PERLIPIMĄ PER SAVE IR TIKSLŲ SIEKIMĄ LOS ANDŽELE

2017 m. geriausiu Lietuvos kino operatoriumi pripažintas Saulius Lukoševičius jau ketvirtą mėnesį įgyvendina savo svajonę – studijuoja  Amerikos filmų institute (AFI) Los Andžele, kur kupinos įspūdžių studijos vyksta ypač įtemptu grafiku. Kviečiame ir jus iš arčiau susipažinti su S. Lukoševičiaus gyvenimo tempu Amerikoje.

 

Sauliau, artėja metų pabaiga. Sakykite, kaip vertinate šiuos metus? Kuo Jums buvo jie ypatingi?

 
Šie metai išties man kaip niekad buvo ypatingi, pilni emocijų, iššūkių, perlipimo per save, malonių ir nevisai, netikėtumų, daug gerų žmonių, naujų pažinčių, daug permainų. Metų pradžioje dar intensyviai studijavau anglų kalbą ir nebuvau tikras, kaip viskas pasisuks. Ko gero, anglų kalbos IELTS egzamino išlaikymas reikiamam balui buvo reikšmingiausias įvykis, kuris tiek metų kišo koją dėl dokumentų pridavimo į AFI. V. Ginevičienė – nuostabi dėstytoja, kurios dėka man pagaliau pavyko. Sužinojęs rezultatus, buvau tarsi devintame danguje ir viduje jau tikėjau, kad toliau viskas bus gerai. Po atlikto interviu, skrisdamas iš Los Andželo svarsčiau ir bijojau, kad privalau įstoti, nes plano B nėra. Po keleto mėnesių, kaip ant adatų belaukdamas atsakymo, žiūrėjau filmą „ Eliotas“,  kur kaip tik vyko scena, kada berniukui ateina laiškas, kad jis įstojo į karališkąją baleto mokyklą. Tuo metu patikrinau savo elektroninį paštą, kur jau buvo teigiamas atsakymas. Smagus sutapimas. Vėliau sekė finansiniai iššūkiai, teko verstis per galvą ir iki pat išvykimo nebuvau tikras, ar man pavyks susitvarkyti. Tačiau didelė žmonių pagalba ir dalinė valstybės parama padėjo išvykti svajonės link.

 

Jau kone pusmetį studijuojate Amerikos filmų institute. Kaip vertinate studijas? Kokių specifinių profesinių įgūdžių įgijote?

 

Jeigu tiksliau, čia esu keturis mėnesius, nors atrodo, kad kokie metai prabėgo. Žinojau, kad krūvis didelis, bet viena yra žinoti, kita – patirti pačiam. Keturių metų programa sudėta į du. Viena po kitos seka užduotys, atsiskaitymai. Įpratau ryte išeiti į konservatoriją ir grįžti apie 23 val.. Jeigu užsisėdi iki 00:00 (dažnai nutinka artėjant filmavimams), apsauga išprašo išeiti. Kai prasideda filmavimai, 7-is savaitgalius iš eilės po 3-is dienas praleidžiame aikštelėje po 13 val.. Paskaitų metu didžiulis dėmesys telkiamas į scenarijų, jo įsiskaitymą, analizavimą, istorijos supratimą. Nuo to viskas prasideda galvojant kūrybinius vaizdinius sprendimus. Kiekvienas filmo kadras perteikia emociją ir turi turėti atsakymą, kodėl būtent taip jį šiuo metu pateikiam, kodėl norim, kad žiūrovas jaustųsi taip ir ne kitaip. Tik turint atsakymus į šiuos klausimus galime tinkamai papasakoti istoriją vaizdu. Šis klausimas man nedavė ramybės daug metų, džiaugiuosi pagaliau galėdamas gilintis į tai. Visa programa paremta praktiniu principu. Darai, klysti, mokaisi. Kiekvienas čia esantis tobulėja skirtingai, yra stebimas tavo visas progresas. Dažnai turime susitikimų su naujų filmų autoriais dar prieš filmui išeinant į kino teatrus, deja, dėl didelio paskaitų užimtumo, ne visada pavyksta suderinti.

 

Ar studijos pateisina lūkesčius?

 

Studijos, be abejonės, pateisino mano lūkesčius. Būnant čia, atrodo kiek daug dar nežinau. Juk buvau labai įsigilinęs į dokumentinį kiną, o dabar visas dėmesys tik į vaidybinį. Dabar toks sunkus etapas, kai viską reikia krauti į galvą, o po to žiūrėsim, kaip viskas pasisuks.

 

Kokių ateities planų turite ateinantiems metams?

 

Ateinantiems metams kitokių planų nei AFI nelabai pavyks turėti. Norisi išmokti teisingai planuoti laiką, susidėti prioritetus ir taip susimažinti patiriamą stresą. Taip pat iki vasaros galo dar turiu surasti trūkstamą dalį pinigų sumokėti už studijas. Dėl to, kai turėsime 2 mėnesius atostogų, svarstau apie galimybę praleisti Vilniuje. Norėčiau pafilmuoti kiek galima daugiau, reklamų filmų ir taip prisidurti pinigų studijoms. Nuoširdžiai dėkoju visiems kurie jau prisidėjo ir kurie prisidės.  Visiems linkiu gražių švenčių!

 

Operatorius studijoms gerų žmonių dėka buvo surinkęs $11400, deja, dėl Indiegogo platformos techninių kliūčių, visa parama buvo grąžinta atgal, o naujai sukurta „Gofundme“ platforma surinko, deja, tik pusę reikiamos sumos – $5700, todėl ypatingai šventiniu ir stebuklingu laikotarpiu galime prisidėti kiekvienas paaukojant „Gofundme“ platformoje prie studijų tęsimo >>>  Juk dalintis gerumu – gera!