LIETUVA

„Knyga + Kinas“ paskelbė konkurso laimėtojus: kurti animacinį filmą įkvėpė knyga „Mergaitė su šautuvu“

Domėtis lietuviška literatūra, ieškoti naujų jos formų ir atrasti kelią į didžiuosius ekranus jau šešerius metus kviečia iniciatyva „Knyga + Kinas“. Rašytojus, kino režisierius, scenaristus ir prodiuserius jungiantis projektas balandžio 17 d. paskelbė knygos ekranizacijos opciono laimėtojus – jiems įteiktas Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtas prizas. Šis simbolinis įvertinimas žymi Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki knygos „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ kelionės pradžią į animacinio kino pasaulį.

 

Projektas „Knyga + Kinas“ įgyvendinamas jau nuo 2019 m. Kasmet specialiai suburtos komisijos išrenkami kinematografiškiausi lietuvių rašytojų kūriniai kino bendruomenei pristatomi Vilniaus knygų mugės metu. 2025-ieji nebuvo išimtis – vasario 28 d. vykusiame renginyje pristatyta 10 pastarųjų metų lietuvių rašytojų kūrinių, tarp kurių – knygos vaikams bei suaugusiems, istoriniai, prisiminimų romanai. 

 

Kino kūrėjai buvo pakviesti dalyvauti pristatytų knygų opciono įsigijimo konkurse. Skatindama kino ir literatūros kūrėjų bendradarbiavimą, Vilniaus miesto savivaldybė įsteigė 2500 eur piniginį prizą. Šiais metais konkursui buvo pateiktos net keturios paraiškos. Organizatorių teigimu, tai rodo augantį susidomėjimą renginiu bei stiprėjančius ryšius tarp kino ir literatūros kūrėjų.

 

Komisijos narių – režisieriaus Raimundo Banionio, aktorės Gabijos Jaraminaitės bei kino kritikės Neringos Kažukauskaitės – sprendimu, prizas atiteko VšĮ „Broom Films“ (scenarijaus autorius ir režisierius – Antanas Skučas. Prodiuserė – Justė Michailinaitė), pasirinkusiems M. Marcinkevičiaus ir L. Itagaki knygą „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“).

 

„Mano draugo senelė buvo ryšininkė, o jos keturi broliai – partizanai. Prieš daug metų ji man papasakojo apie bunkerius ir tai, kad viename jų gyveno mergaitė. Jau vėliau supratau, kad vaikams nėra sukurta pakankamai knygų šia tema, nors jie mokosi daug istorijai svarbių datų, pavardžių. Pradėjęs rašyti knygą apie partizanus supratau, kad apie suaugusius žmones skaityti vaikams nebus įdomu – nusprendžiau istoriją papasakoti mergaitės akimis“, – apie knygą pasakoja jos autorius M. Marcinkevičius.

 

„Dabartinėje geopolitinėje situacijoje labai svarbu prisiminti laisvės kovas, o ypač, apie tai kalbėti su vaikais. Šiuo metu Lietuvoje juntamas ryškus kokybiško nacionalinio turinio vaikams stygius – vaikiškų filmų sukuriama mažai, tai daroma fragmentiškai. Norime, kad vaikai, ateities kino filmų žiūrovai, turėtų pakankamai turinio, kuris augina, yra įdomus. Galbūt šis filmas galėtų tapti platforma svarbioms temoms – laisvei, drąsai, atsakomybei ir mūsų istorinės atminties svarbai aptarti,“ – pasakoja prodiuserė J. Michailinaitė.

 

„Manau, kad knyga labai vizuali, beveik viskas yra išpiešta, todėl įsivaizduoti filmą jau dabar nėra sudėtinga. Tikime, kad temos svarbumas ir aktualumas lems ir ilgai išliekančią edukacinę filmo reikšmę“, – teigia scenarijaus autorius ir režisierius A. Skučas.

 

Prodiuserė Justė Michailinaitė ir režisierius Antanas Skučas jau turėjo pirmą susitikimą su knygos autoriais M. Marcinkevičiumi ir L. Itagaki. Jau šią vasarą kūrėjai planuoja dirbti su scenarijumi, spręsti techninius klausimus, reikalingus filmo gamybai, komandos formavimui. 

 

****

Projektas „Knyga + Kinas“ savo veiklas žada tęsti ir toliau jau rudenį kino bei literatūros mėgėjus pakvies į tradicija tapusius Rudens kino vakarus, kurių metų nemokamai pristatomi literatūros kūrinių įkvėpti filmai, vyksta susitikimai su kūrėjais. 

 

Projektą „Knyga + Kinas“ organizuoja prodiuserinė kompanija „Fralita Films“ kartu su Lietuvos leidėjų asociacija, asociacija AVAKA, Vilniaus kino biuru, Kūrybiškos Europos biuru Lietuvoje. Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.