LIETUVA

Kino festivalio „Aurora“ žiuri: „Tai – galimybė jauniems kūrėjams atrasti savo balsą“

Sparčiai artėja festivalis „Aurora“ – didžiausias šalyje mokiniams skirtas kino renginys. Šiemet žiūrovus jis pasitiks dviem konkursinėmis programomis ir 38 jaunųjų kūrėjų trumpametražiais filmais. Geriausius darbus rinks kino lauko profesionalai, daugybės nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų laureatai: režisierė Marija Kavtaradze, animacijos režisierė Eglė Davidavičė, montažo režisierius Armas Rudaitis, kino operatorė Laura Aliukonytė. Išvysti programų filmus bus galima jau balandžio 11–12 d., Menų spaustuvėje.

 

Jaunuosius kūrėjus tikrą kino festivalio patirtį pajusti pakvietęs festivalis „Aurora“ iš mokinių sulaukė daugiau nei 200 vaidybinių, animacinių, dokumentinių filmų bei muzikinių klipų. Dalis jų bus pristatyti konkursinėse programose „Atradimai“ bei „Kultūrų jungtys“.

 

Kiekvienos konkursinės programos geriausias filmas bus įvertintas piniginiu prizu ir specialiu vardiniu festivalio apdovanojimu – bronzine festivalio „Aurora“ statulėle. Atskiras dėmesys skiriamas ir kitoms kino profesijoms, be kurių filmas negalėtų išvysti dienos šviesos. Už geriausią operatorės/-iaus ir montažo režisierės/-iaus darbą taip pat bus skirti vardiniai festivalio apdovanojimai bei piniginiai prizai.

 

Anot animacijos režisierės, žiuri narės, už geriausią animacinį filmą „Sidabrine gerve“ praėjusiais metais įvertintos Eglės Davidavičės, tokie festivaliai jaunimui itin reikšmingi.

 

„Pagalvojau apie save keturiolikos – kas būtų įvykę, jei tokių festivalių būtų buvę daugiau, jei būčiau kūrusi su savo draugais – kur tai būtų nuvedę? Džiaugiuosi, kad festivalio sumanytojai ėmėsi tokios svarbios iniciatyvos. Nustebino animacijos darbai – raiškoje ir stiliuje nemačiau bandymo mėgdžioti to, ką mes jau matome ekrane. Smagu matyti nuoširdžių autoportretų, bandymų suprasti, kas aš esu. Jauniems kūrėjams linkiu kuo daugiau drąsos, laisvės, galimybių eksperimentuoti ir taip atrasti savo balsą“, – teigia animacijos režisierė, E. Davidavičė.

 

Prie žiuri prisijungė ir scenaristė, filmų „Išgyventi vasarą“, „Tu man nieko neprimeni“ režisierė, daugkartinė nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ laureatė, Marija Kavtaradze. 2023 m. kino sales pasiekęs režisierės filmas „Tu man nieko neprimeni“ įvertintas ir užsienyje – prestižiniame Sandanso kino festivalyje juosta laimėjo vieną pagrindinių prizų – M. Kavtaradze buvo pripažinta geriausia režisiere.

 

„Labai stipri, įvairi programa. Žiūrint filmus aiškiai jautėsi, kas kūrėją domina – temos pasirinktos nuoširdžiai, o ne todėl, kad kažką reikia parodyti. Filmai mane įtikino, buvo tokių darbų, kurie sukėlė nuoširdžias emocijas ir jausmus“,  – pasakoja M. Kavtaradze.

 

Jai pritaria ir televizijos bei kino montažo režisierius Armas Rudaitis. „Labai žavu ir įdomu pamatyti, kuo gyvena ir kas rūpi jauniems žmonėms, mokiniams iš visos Lietuvos. Nustebino didžiulė įvairovė – tiek kalbant apie filmų žanrus, formas ar trukmę. Kinas yra labai gera forma mokytis – ne tik montuoti ar filmuoti, bet ir stebėti pasaulį, galiausiai, daugiau sužinoti apie patį save“.

 

Prie filmų ir TV serialų „Stranger Things“, „Paradise“, „Nova Lituania“ ir daugybės kitų projektų dirbusi operatorė, Lietuvos kino operatorių asociacijos pirmininkė Laura Aliukonytė pastebi, kad festivalis jau sulaukė didelio dėmesio, o tai parodo jo aktualumą.

 

„Į festivalį mokiniai atsiuntė virš 200 filmų – jų gausa rodo, kad tokių renginių reikia, kad moksleiviai kuria, domisi, nori pristatyti savo kūrybą. Festivalis – ne tik galimybė pasidžiaugti savo filmu didžiajame ekrane, bet ir sudalyvauti programoje – kūrybinėse dirbtuvėse, susitikimuose su kūrėjais. Jauniems žmonėms linkiu nebijoti ieškoti, klysti ir išlaukti savo momento“, – įsitikinusi L. Aliukonytė.

 

Festivalio programoje dirbtuvės, karjeros mugė, susitikimai su profesionalais

 

Balandžio 11-12 d. mokinių laukia ne tik filmų peržiūros, bet ir kūrybinio rašymo, animacijos bei fotografijos dirbtuvės. Užsiėmimus ves „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė, teatro ir kino dramaturgė Teklė Kavtaradze, Vilniaus dailės akademijos lektorius Gintas Kavoliūnas, kol kas vienintelės Lietuvoje artist-collective pobūdžio edukacinės iniciatyvos „Animatest“ sumanytojos Emilija Dirsytė ir Eva Rodz bei garso dizaineris, muzikantas, menininkas Laurynas J. Kamarauskas.

 

Jaunieji kūrėjai galės sudalyvauti aukštųjų mokyklų audiovizualinių studijų ir karjeros mugėje, dalyvauti diskusijoje ir profesionalaus kino programoje “Trumpas kinas. Mes beveik suaugę”, kurią pristato Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra “Lithuanian Shorts”.

 

Festivalis „Aurora“ ypatingą dėmesį skirs formalaus ir neformalaus švietimo mokytojams bei edukatoriams. Specialias portretų dirbtuves jiems ves „Meno avilys“, o visi norintys galės apsilankyti Vytauto Kasiulio muziejuje veikiančioje, „Meno avilio“ kuruojamoje parodoje „Mums 17“ bei sudalyvauti parodai skirtoje ekskursijoje.

 

Apie festivalį:

Festivalis „Aurora“ – pirmasis tokio pobūdžio kino festivalis šalyje, dėmesį skiriantis jaunų žmonių kuriamam kinui. Festivalis siekia tapti saugia ir atvira erdve/platforma, kurioje jauni žmonės gali įsikvėpti, atskleisti savo kūrybiškumą, būti išgirsti ir įvertinti bei drauge formuoti Lietuvos kino kultūros ateitį.

 

Festivalis vyks balandžio 11–12 d. Vilniaus kultūros ir meno erdvėse: edukaciniame medijų centre „Lojoteka“, Menų spaustuvėje, Meno avilyje bei Vytauto Kasiulio dailės muziejuje.  Dalyvių amžius – neribojamas.

 

Festivalio organizatorius Lojoteka. Edukacinis medijų centras (Vilniaus jėzuitų gimnazija). Festivalio partneriai Britų taryba Lietuvoje, Lietuvos kino centras, AVAKA ir kt. Edukacinį ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

 

Daugiau informacijos ir pilna festivalio programa: www.aurorafestivalis.lt