LIETUVA

KALĖDOS SU KINO KLASIKA TAPUSIAIS REŽISIERIAUS ROBERTO ROSSELLINI FILMAIS

Asociacija AVAKA kartu su prancūzų nepriklausomo kino online projektu (ICON) kino mylėtojams internetinėje platformoje kinofondas.lt Kalėdų periodu pristatys projektą „Kur tu, ten ir Rossellini“.

 

Kino klasikos mėgėjai nuo š. m. gruodžio 22 dienos visus metus bus kviečiami žiūrėti legendinio italų kino režisieriaus Roberto Rossellini specialiai šiam projektui atrinktų 10 filmų. Projekto tikslas yra iš naujo atrasti ir parodyti tinkamai perteiktą versiją – kino filmų kūrimo meno meistro Roberto Rossellini kūrybą.

 

AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas sako, kad šiuo projektu siekiama plėsti Kino fondo auditoriją. „Bendradarbiaujame su įvairiomis Lietuvos ir tarptautinėmis kino institucijomis, siekdami sukurti teminius filmų paketus, pritraukti ir praplėsti žiūrovų auditoriją, subtitruoti kino filmus į įvairias pasaulio kalbas, pristatyti kiną ne tik šalies gyventojams, bet ir užsieniečiams. Taip pat jau planuojame ir kitus socialinius projektus, kurie padėtų Lietuvos kino kūrėjams lengviau atrasti savo žiūrovus ir gerbėjus, – teigia AVAKA direktorius. – Kartu noriu pasidžiaugti, kad daugėja legalių kino šaltinių internete, o kino bendruomenė vis drąsiau atranda alternatyvias filmų peržiūros galimybes. Dėl to laimi ir kūrėjai, ir žiūrovai.“

 

Trys didžiausios Italijos kino institucijos Cinecittà Luce,  Bologna Cineteca, CSC-Cineteca Nazionale (Italijos nacionalinė kino mokykla) ir vienas įtakingas tarptautinis platintojas Coproduction Office  suvienijo jėgas, kad taikant skaitmenines technologijas būtų atkurti pagrindiniai ir svarbiausi režisieriaus R. Rossellini filmai, reklamuojami ir platinami visame pasaulyje. R. Rossellini projektą apima 10 kino filmų, sudarančių R. Rossellini kūrybos pagrindą: „Roma, atviras miestas (Rome Open City), Paisan, „Vokietija, nuliniai metai“ (Germany Year Zero), „Meilė“ (Amore), „Stromboli“ , „Mašina, žudanti blogus žmones“ (Machine to Kill Bad People), „Kelionė į Italiją“ (Journey to Italy), „Baimė“ (La Paura) , „Indija: Matri Bhumi“  (India: Matri Bhumi), „Jėga ir priežastis“ (La forza e la ragione).

 

Aukščiau minėtų institucijų iniciatyva  dar 2011 metais šie dešimt išskirtinių filmų buvo pilnai restauruoti, pasitelkiant skaitmeninio vaizdo restauravimo technologijas. Vaizdo stabilizavimui, išvalymui, garso apdorojimui siekiant atkurti originalų vaizdo ir garso ryškumą bei sodrumą, buvo naudojamos moderniausios šiuolaikinės technologijos. Taip pat iš juostų buvo pašalintos dėl nusidėvėjimo atsiradusios dėmės – bene vienintelis filmų senėjimo požymis.

 

Kitas Rossellini projekto etapas – organizuoti specialius renginius, skirtus šių filmų pristatymui  svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose ir peržiūrose, tokiu būdu leidžiant žiūrovams visame pasaulyje pamatyti šiuos filmus originalioje kokybėje. AVAKA buvo pakviesta tapti šio projekto dalimi, platinant filmus skaitmeninėje kino platformoje kinofondas.lt. Visiems filmams parengti lietuviški subtitrai, galima pasirinkti ir anglų ar prancūzų kalbas.

 

„Labai džiugu, kad „Kino Fondas“ imasi naujų iniciatyvų. Kad supažindina ne tik su lietuviškais filmais, bet ir Europos kino klasika, kurią pamatyti Lietuvoje legaliai – vis dar reta galimybė. – sako kino kritikas Gediminas Kukta. – Prasminga palydėti senus ir sutikti Naujus metus su tuo, kas patikrinta laiko, kas yra pagrindas kiekvienam kino mylėtojui – kino klasika tapusiais R. Rossellini filmais“.

 

  1. Rossellini Project užpildys spragą, likusią didžiųjų atradimų, restauravimo, kritikos leidinių ir DVD rinkinių srityje. Iki šiol dėl nuolatinio kopijų neprieinamumo ir visaapimančio režisieriaus kūrinių skaitmeninio restauravimo projekto stokos, Roberto Rossellini kūryba negavo naudos, kurią teikia moderniosios technologijos. Žiūrovai dabar turi galimybę iš naujo atrasti šiuos filmus naujai atkurtose versijose tarsi žiūrėtų juos pirmą kartą Rossellini filmams būdingoje kokybėje.

Šio kino kūrėjo filmai ne tik pažymėjo neorealizmo atsiradimą, tuo pačiu suteikė įkvėpimo ateinančios kartos režisieriams visame pasaulyje, jie taip pat suteikė septintajam menui precedento neturinčią autonomiją ir galimybę vaizduoti realų gyvenimą.

 

„Kino fondas – pirmoji laisvalaikio platforma kino mėgėjams internete, siūlanti platų lietuviškos kinematografijos darbų, o taip pat ir išskirtinių kitų Europos šalių kino juostų, spektrą. Šiuo metu platformoje yra 347 lietuviški filmai, sukurti tarp 1957 ir 2016 metų. Mūsų tikslas buvo sukurti lietuviškiems ir Europos filmams skirtą kino archyvą internete, kur demonstruosime ne tik klasika tapusius, bet ir naujausius filmus.“ – sako projekto vadovė Lina Buzelytė. „Sulaukę pasiūlymo iš partnerių Prancūzijoje terminuotam periodui į Kino fondo platformą talpinti visame pasaulyje garsius R. Rossellini filmus, džiaugiamės, galėdami plačiau atverti kino fondo platformos duris.“

 

Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros ministerija ir ES programa MEDIA.

 

Projekto filmų anonsas: https://youtu.be/thRhDXWlDiw

 

Projekto vadovė Lina Buzelytė

8 679 55935, lina@kinofondas.lt

AVAKA informacija