LIETUVA
Kaip išauginti nepirataujančią kartą: nemokama virtuali konferencija mokytojams
Lietuva užima net 5-ą vietą tarp Europos Sąjungos šalių pagal neteisėtą audiovizualinio turinio naudojimą internete, o per metus Lietuvos kūrėjams dėl piratavimo padaroma žalos už 360 mln. eurų. Kokios to priežastys, kodėl turinį reikėtų naudoti legaliai ir kaip jį galima pasitelkti mokykloje, lapkričio 20 d. bus diskutuojama „Europos kino“ ir „Kino pavasario“ organizuojamos virtualios konferencijos „Film Hunt: legalaus kino savaitės Lietuvos mokyklose 2023“ metu.
„Kino pavasario“ programos ir edukacinių projektų koordinatorė Benita Paplauskaitė pasakoja, kad projektas „Film Hunt: legalaus kino savaitės Lietuvos mokyklose“ kasmet sulaukia nemažo pedagogų susidomėjimo, o tai tik patvirtina, jog diskusijos apie autorių teises bei intelektinę nuosavybę yra itin reikšmingos.
„Kino pavasaris” – didžiausias šalies kino renginys, todėl jaučiame atsakomybę įnešti savo indėlį sprendžiant problemas, su kuriomis pedagogai susiduria norėdami kiną švietime naudoti legaliai. Matome, kad mokytojai yra pasiruošę prisidėti prie kino industrijai svarbių pokyčių ir išauginti atsakingai audiovizualinį turinį vartojančią kartą. Su nekantrumu laukiame išgirsti šalies mokytojams kylančius klausimus ir į juos atsakyti virtualios konferencijos metu“, – sako B. Paplauskaitė.
Lapkričio 20 d., nuo 15 val. vyksiančios konferencijos metu savo srities profesionalai skaitys pranešimus ir diskutuos apie legalaus kino reikšmę, prieinamumą ir galimybes filmus pasitelkti kaip edukacinę priemonę. Renginį moderuos žurnalistė, radijo laidų vedėja Austėja Kuskienė.
Po konferencijos mokytojai sužinos, kaip supažindinti mokinius su piratavimo pavojais, argumentuotai papasakoti apie sąžiningo vartojimo svarbą, pristatyti legalias turinio platformas bei kaip naudoti kiną edukaciniams tikslams. Be to, po projekto organizatorių komanda parengs metodinį leidinį, prieinamą visiems Lietuvos mokytojams.
Piratavimas sukausto kino industriją
Vienas iš renginio dalyvių, Andrius Katinas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos atstovas, pasakoja, kad nelegalus kino vartojimas Lietuvoje daro išties didžiulę žalą.
„Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, norėtųsi greitesnio progreso. Audiovizualinių kūrinių neteisėtas naudojimas daro finansinę ir moralinę žalą teisių turėtojams bei sukausto visa kino industriją“, – sako A. Katinas, konferencijos metu skaitysiantis pranešimą „Nelegalaus audiovizualinio turinio vartojimo padėtis Lietuvoje“.
Anot dar vienos renginio dalyvės, edukologės, VšĮ „Meno avilys“ medijų raštingumo projektų vadovės Dovilės Alebaitės, mokykla yra puiki terpė pagarbos intelektinei nuosavybei ugdymui, tačiau pedagogams vis dar kyla daugybė kliūčių, apsunkinančių efektyvų mokinių švietimą.
„Mokykloje susipažįstama su daugybe kūrinių, įvairių autorių kūryba, nuolat kuriami autoriniai darbai, todėl autorių teisių tema gali būti itin lengvai integruojama į įvairias pamokas. Vis dėlto tai nėra paprasta užduotis dėl autorių teisių įstatymų sudėtingumo, specialiųjų mokymų trūkumo, nuolat kintančios skaitmeninės aplinkos ir ribotų išteklių. Todėl dar 2019 m. pradėjome vykdyti edukacinę autorių teisių programą Lietuvos mokykloms „Meno teisės, mano pareigos!“ (MEMA), siekdami suteikti žinių autorių teisių srityje, atskleisti šios temos įdomumą ir potencialą ugdymo veiklose. Konferencijos „Film Hunt“ metu apžvelgsiu iššūkius ir geruosius pavyzdžius mokyklose, pastebėtus įgyvendinant šią programą“, – sako D. Alebaitė.
Norint gauti prisijungimo į virtualią konferenciją nuorodą, būtina registracija šioje nuorodoje.
Taip pat projekto „Film Hunt“ komanda lapkritį ir gruodį organizuos praktinius užsiėmimus mokytojams Marijampolėje, Alytuje, Utenoje, Ukmergėje ir Gargžduose. Jų metu pedagogai ne tik žiūrės autorinį filmą, bet ir kartu su edukatore, režisiere Marija Stonyte mokysis analizuoti filmus ir kurti metodinę medžiagą.
Daugiau informacijos apie konferenciją ir metodines dirbtuves ieškokite „Kino pavasario“ svetainėje.
Projektą „Legalaus kino savaitės Lietuvos mokyklose 2023“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.