LIETUVA

Ką skaito Lietuvos kino kūrėjai: mėgstamiausios knygos bei rekomendacijos

 

Vasario mėnesį vyksiančioje Vilniaus knygų mugėje jau penktą kartą su kino bei literatūros mylėtojais sveikinsis ir renginys „Knyga+Kinas“. Jo metu bus pristatomos komisijos atrinktos kinematografiškiausios knygos, labiausiai tinkančios didiesiems ekranams. Renginiui artėjant, „Knyga+Kinas“ komanda teiravosi, kokias knygas skaito kino industrijos profesionalai. Savo rekomendacijomis dalinasi režisieriai Tadas Vidmantas ir Meinardas Valkevičius, aktoriai Rasa Samuolytė ir Kęstutis Cicėnas bei prodiuserė Justė Michailinaitė.

 

Aktorė Rasa Samuolytė

 

Nacionaline kultūros ir meno premija šiais metais apdovanota aktorė Rasa Samuolytė šiuo metu skaito Karl Ove Knausgård knygos „Mano kova“ trečiąją dalį „Vaikystės sala“. 

 

„Kviesdamas pasivaikščioti po savo vaikystės, šeimos, santykių prisiminimus, šis autorius nuveda pas mane pačią. O tai, ko gero ir yra gražioji meno kūrinio paskirtis – leisti atsigręžti į save, savo paties gyvenimą. Man atrodo, kad šio rašytojo knygos labai kinematografiškos, skaitydama matau vaizdus, nuotraukas ir man tai labai patinka“, – pasakoja R. Samuolytė.

 

Režisierius Tadas Vidmantas

 

Režisierius Tadas Vidmantas prieš savaitę žiūrovams pristatė naujausią savo komediją „Milijonieriaus palikimas“, o prieš dvejus metus, jo režisuotas filmas „Naktinė žvejyba“ buvo išrinktas žiūroviškiausiu filmu „Sidabrinė gervė 2022“ apdovanojimuose. 

 

Kaip vieną labiausiai įkvėpusių ir didžiausią įspūdį palikusių knygų, T. Vidmantas įvardija rašytojo Daniilo Charmso apsakymų ir apysakų ciklą „Nutikimai“. „Manau, dėl to, kad ją perskaičiau labai anksti, paauglystėje, ir ji buvo parašyta taip, kaip jokia kita mano iki tol skaityta knyga – juokingai, absurdiškai, drąsiai“, – pasakoja režisierius.

 

Animacijos režisierius Meinardas Valkevičius

 

Meinardas Valkevičius – animacijos režisierius, 2023 metais nominuotas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimui už animacinį filmą „Patrikas“. Visą gyvenimą knygas skaitantis kūrėjas atvirauja, kad labiausiai jį žavi mokslinės fantastikos ir „fantasy“ žanrai. 

 

„Dar paauglystėje net kelis kartus perskaičiau „Žiedų valdovo“ knygas. Man jos paliko tokį gilų įspūdį, jog tada nusprendžiau savo gyvenimą pašvęsti kūrybai, kurios dėka kurčiau filmus apie paslaptingas būtybes, nematytus kraštus ir įsimintinus charakterius.

 

Beje, kartu su savo vaikais skaitome ir išskirtinai jiems skirtas knygas. Prieš daug metų atradome Kakės Makės pasaulį. Visas jos išleistas knygas skaitėme po kelioliką kartų, net mintinai mokame atpasakoti vos ne kiekvieną puslapį. Šių knygų įkvėptas, galiausiai sukūriau pilno metrą lietuvišką animacinį filmą „Kakė Makė: mano filmas“, – pasakoja režisierius.

 

Aktorius Kęstutis Cicėnas

 

Naujausiame režisierės Marijos Kavtaradzės filme „Tu man nieko neprimeni“ pagrindinį vaidmenį suvaidinęs jaunosios kartos teatro ir kino aktorius Kęstutis Cicėnas rekomenduoja filosofo Arvydo Šliogerio knygą „Daiktas ir menas“. 

 

„Perskaitęs šią knygą, pradėjau kitaip žiūrėti į meninius procesus ir kūrinius. Mano nuostabai atsivėrė naujos interpretacijos galimybės ir įgavau įrankių, kurie labai pasitarnauja mano kūrybiniuose procesuose. Privaloma perskaityti! – teigia K. Cicėnas.

 

Prodiuserė, Lietuvos animacijos asociacijos prezidentė Justė Michailinaitė

 

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos kino teatruose pasirodė dokumentinis-animacinis filmas „Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“, pasakojantis apie genocidą išgyvenusią jauną armėnę ir neįtikėtiną jos kelionę į Holivudą. Viena šio jautrus ir šokiruojančio filmo prodiuserių – režisierė, Lietuvos animacijos asociacijos prezidentė Justė Michailinaitė.

 

Prodiuserė prisipažįsta, kad be galo mėgsta skaityti, o beveik kas mėnesį nusiperka naują knygą. „Šiais metais jau irgi spėjau vieną kitą knygą įsigyti. Todėl namie prie lovos visada laukia skaitomos knygos – nemoku skaityti tik vienos. Tačiau įvardinti vieną mėgstamiausią ar padariusią didžiausią įspūdį – sunku. Visgi vienos tokių galėtų būti Hertos Muller „Amo sūpuoklės“, Taros Westover „Apšviestoji“, Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“. Taip pat Ričardo Gavelio, Jurgio Kunčino knygos.

 

***

 

„Knyga + Kinas“ – iniciatyva, burianti rašytojus, knygų leidėjus bei kino režisierius, scenarijaus autorius ir prodiuserius. Jau penktus metus vykstantis projektas gruodžio mėnesį leidyklas kvietė siūlyti kinematografiškiausias 2023 m. lietuvių autorių knygas. Iš keliasdešimt pasiūlytų įvairaus žanro literatūros kūrinių, specialiai sudaryta komisija sausio mėnesį išrinks ir paskelbs, jų nuomone, labiausiai tinkančius ekranizacijoms. Atrinkti kūriniai kino industrijai ir renginio lankytojams bus pristatomi vasario 23 d., Vilniaus parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančios Vilniaus knygų mugės metu.

 

Renginį organizuoja „Fralita Films“. Projekto partneriai: Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA, Lietuvos leidėjų asociacija, „Vilniaus kino biuras“, Kūrybiškos Europos biuras Lietuvoje.