LIETUVA
Festivalis „Aurora“ paskelbė nugalėtojus: auga nauja kino kūrėjų karta
Praėjusį savaitgalį įvyko didžiausias mokinių kino renginys šalyje – festivalis „Aurora“. Dvi dienas trukusi programa jaunuosius kūrėjus kvietė pažinti kino industriją, užsiimti tinklaveika ir pamatyti į programas atrinktus bendraamžių filmus. Svarbiausiu akcentu tapo šeštadienio vakaras, kai pilnutėlėje Menų spaustuvės salėje kino profesionalų žiuri apdovanojo geriausius darbus bei jų kūrėjus. Plojimais, palaikymo šūksniais, apsikabinimais palydėtas reginys parodė, kad festivalis subūrė naują bendruomenę ir tapo platforma, kurios jauniems kūrėjams reikėjo jau seniai.
„Turbūt, kai ištisus metus kuri projektą, pasakoji, kad festivalio tikslas įkvėpti žmones, skatinti bendrystę, šie žodžiai pamažu praranda krūvį. Po šeštadienio apdovanojimų iš jaunų žmonių veidų, džiaugsmo ašarų, vienas kito šiltų apkabinimų bei palinkėjimų supratau, ką tai iš tiesų reiškia. Labai aiškiai pajutau, kad mums pavyko“, – teigia viena iš festivalio sumanytojų, kino operatorė ir edukatorė Lina Margaitytė.
Didžiulio susidomėjimo ir dalyvių skaičiaus sulaukęs festivalis, anot mokinių, buvo svarbi motyvacija kurti, išbandyti jėgas ir galimybė savo kūrybą pamatyti didžiajame ekrane. Didelė festivalyje dalyvavusiųjų dalis ateitį sieja su kinu, kitiems tai – laisvalaikio praleidimo būdas, galimybė kurti kartu su draugais. Pirmą kartą vykęs renginys subūrė virš 200 kino kūrėjų bei kino mylėtojų iš visos Lietuvos.
Tarp nugalėtojų – filmai apie kultūrinius skirtumus, vaikystės grožį, draugystę
Dviejose konkursinėse programose iš viso varžėsi 38 trumpametražiai filmai. Geriausius darbus šeštadienio vakarą paskelbė festivalio žiuri – kino lauko profesionalai, daugybės nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų laureatai: režisierė Marija Kavtaradze, animacijos režisierė Eglė Davidavičė, montažo režisierius Armas Rudaitis, kino operatorė Laura Aliukonytė.
Geriausiu konkursinės programos „Atradimai“ filmu tapo režisierės Eimantės Ališauskaitės dokumentinė juosta „Afroditė“, tyrinėjanti besikeičiantį jauno žmogaus požiūrį į grožį.
„Prisipažinsiu, kad laimėti nesitikėjau, nes programoje buvo daugybė stiprių darbų. Norėjau parodyti, kaip žmogus supantį grožį mato vaikystėje ir kaip šį gebėjimą augdami prarandame“, – pasakoja filmo režisierė E. Ališauskaitė. Šiuo metu Skalvijos kino akademijoje besimokanti kūrėja kino lauką planuoja rinktis ir ateityje bei jau mąsto apie režisūros studijas.
Geriausiu konkursinės programos „Kultūrų jungtys“ filmu paskelbtas „Kameleon“ – istorija, atskleidžianti Vilniaus lenkų tapatybės paieškas ir vyraujančius stereotipus. Filmą autorės režisierė Aurora Degesytė ir operatorė, montažo režisierė Emilija Sabina.
„Šį filmą kūrėme specialiai festivaliui „Aurora“, todėl renginio labai laukėme. Puikus jausmas pamatyti tiek daug kūrėjų vienoje vietoje, puikiai išpildytas festivalio tikslas suburti kino mėgėjus, leisti mums susipažinti. Gera buvo girdėti, kad žmonės salėje, žiūrėdami mūsų filmą, juokėsi, suprato žinutę, kurią norėjome perduoti. Visai komandai šis apdovanojimas buvo viena svarbiausių pastarųjų metų akimirkų – jaučiame, kad šiuo metu negalime sustoti, norime kurti toliau“, – pasakoja režisierė A.Degesytė.
Apdovanojimas už geriausią operatoriaus darbą atiteko Linui Rinkevičiui už filmą „Degtukų dėžutė“ (rež. Milda Baronaitė).
„Atvažiavęs į festivalį pamačiau tikrai gražių filmų, operatorių, naudojančių įdomias kadruotes, idėjas ir formas, kurias galėsiu panaudoti ateityje. Mums patiems kuriant filmą teko susidurti ir su iššūkiais, pavyzdžiui, vieną paskutinių scenų laiptinėje filmavome beveik keturias valandas buvome pavargę, o ir technika vis pavesdavo. Visgi galutiniu rezultatu džiaugiamės“, – pasakoja L. Rinkevičius. „Norėčiau tapti operatoriumi ir jau galvoju apie studijas, todėl apdovanojimas man itin svarbus. Džiaugiuosi, kad įdėtos pastangos ir laikas nenuėjo veltui“.
Apdovanojimas už geriausią montažo režisieriaus darbą atiteko Ramūnui Galkauskui už filmą „Užrakintas kode“ (rež. Ramūnas Galkauskas).
Filmą „Užrakintas kode“ kūrėme būtent festivaliui, norėdami išbandyti naują dalyką – sukurti kino filmą. Sudėtingiausia visame procese buvo vaidinti – tai darėme pirmą kartą, – pasakoja R. Galkauskas.
Youngblood kino mokyklos specialusis paminėjimas „už atidų įsiklausymą, kad tylos niekada nebūna“ atiteko filmui „Aš girdžiu“. Filmo režisierė, operatorė ir montažo režisierė Dorotėja Bachtijeva. LRTU žiūroviškiausio filmo apdovanojimas atiteko filmo „Metalo skonis“ komandai – režisierei Gojai Pakulaitei ir operatoriui bei montažo režisieriui Benui Bačkaičiui.
Apie festivalį
Festivalis „Aurora“ – pirmasis tokio pobūdžio kino festivalis šalyje, dėmesį skiriantis jaunų žmonių kuriamam kinui. Festivalis siekia tapti saugia ir atvira erdve / platforma, kurioje jauni žmonės gali įsikvėpti, atskleisti savo kūrybiškumą, būti išgirsti ir įvertinti bei drauge formuoti Lietuvos kino kultūros ateitį.
Festivalio organizatorius – „Lojoteka“, edukacinis medijų centras (Vilniaus jėzuitų gimnazija). Festivalio partneriai – Britų taryba Lietuvoje, Lietuvos kino centras, AVAKA ir kt. Edukacinį ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.