Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA jungiasi prie Europos Audiovizualinių Kūrinių Autorių Asociacijos (SAA) iniciatyvos Europoje už sąžiningą atlyginimo skyrimą audiovizualinių kūrinių autoriams ir kviečia pasirašyti peticiją. Kaip tik šiuo metu ir Europos Parlamente bei Taryboje svarstomas Autorių teisių direktyvos projektas, kurio tikslas – sudaryti geresnes sąlygas audiovizualinio turinio kūrėjams.
Teoriškai autoriams yra mokamas atlyginimas už jų scenarijaus rašymą, filmavimą, bei jiems priklausantį atlyginimą už autorių teises bei kūrinio panaudojimą. Tačiau praktikoje kūrėjai dažnai pasirašo sutartis dėl vienkartinio atlyginimo, kuris apima ir darbo laiką, ir perduodamų teisių panaudojimą.
Kita opi problema – paplitusi nesąžiningo atsiskaitymo su AV kūrinių kūrėjais praktika, kai autoriai negauna atlyginimo už VOD platformose rodomus filmus ar serialus, nors šių platformų populiarumas ir pajamos nuolatos didėja.
“Norint išvengti nesutarimų, svarbu iš anksto kūrėjams pasirašyti sutartis su prodiuseriais apibrėžiant perduodamų teisių ir darbo apimčių ribas. AVAKA mielai padeda, konsultuoja ir tarpininkauja derybose tarp kūrėjų, prodiuserių ir kūrinių naudotojų, kad šalys rastų bendrą sutarimą dėl teisių pasidalinimo ir sąžiningo atlyginimo pasidalinimo ateityje. SAA iniciatyva yra labai svarbi visos Europos mąstu, dėl to kviečiu visus kūrėjus pasirašyti peticiją”, – sako AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas.
Europoje įsivyravusi praktika, jog audiovizualinių kūrinių kūrėjams už jų teisių panaudojimą atlyginimą išmoka kolektyvinio administravimo organizacijos. Toks kolektyvinis autorių interesų atstovavimas yra būtinas siekiant užtikrinti kūrėjų ekonominę gerovę bei pagarbą veikiantiems šiame sektoriuje.
Europoje veikiantys audiovizualinių kūrinių sektoriaus žmonės kviečiami pasirašyti peticiją dėl teisingo atlyginimo audiovizualinių kūrinių autoriams. Pasirašydami peticiją išreikšite pritarimą, kad vienkartinio atlyginimo praktiką Europoje pakeistų proporcinis atlyginimas už kiekvieną kūrinio panaudojimo atvejį. Peticija>>>