LIETUVA

Šiuo metu vykstančiame „Baltic Pitching Forum 2021“ tarptautinė ekspertų komisija apdovanojo geriausius vystomų filmų projektus

Spalio 7-9 dienomis Vilniuje ir virtualiojoje erdvėje vykstančiame „Baltic Pitching Forum“ (BPF) renginyje susitiko Europos kino industrijos profesionalai: režisieriai, prodiuseriai, televizijų, festivalių, kino gamybos ir platinimo kompanijų atstovai. Susirinkę svečiai ir dvi tarptautinės ekspertų komisijos stebėjo 12-kos perspektyvių filmų projektų iš Estijos, Latvijos, Lietuvos ir šių metų šalies-viešnios Švedijos pristatymus, o vakar vakare vykusios apdovanojimų ceremonijos metu paaiškėjo forumo nugalėtojai.

 

Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų pristatymo forume kasmet dalyvauja trumpieji vaidybiniai, animaciniai ar hibridinio žanro filmai, skirti tarptautinei auditorijai. Juos vertinanti komisija dviems geriausiems būsimų filmų projektams iš Baltijos šalių suteikia galimybę prisistatyti svarbiausiuose trumpųjų filmų forumuose Europoje: mažaisiais Kanais praminto trumpametražių filmų festivalio Klermono-Ferano metu vykstančiame koprodukcijos forume „Euro Connection“ arba Turino trumpųjų filmų mugės metu organizuojamame renginyje „You Only Pitch Twice“ (Italija).

 

Šiemet nugalėtojus rinko komisijos nariai Massimo D’orzi (režisierius, publicistas, Turino trumpųjų filmų mugės atstovas, Italija), Laurent Crouzeix (Klermono-Ferano festivalio ir mugės koordinatorius, Prancūzija), Ben Vandendaele (kino prodiuseris, pardavimų agentas, Belgija), Emilie Dubois (kino prodiuserė, Prancūzija) ir Sari Volanen (Suomijos nacionalinės televizijos „Yle“ finansavimo fondo atstovė).

 

Pirmasis prizas – kelialapis į „Euro Connection“ forumą Prancūzijoje – atiteko ambicingam animacinio filmo projektui iš Estijos „Schrödinger“ už įtraukiantį pasakojimą apie savo likimo priėmimą dekonstruojant kvantinę fiziką. Tai istorija apie nerūpestingai laiką leidžiantį katiną, kuris vieną dieną negali ištrūkti iš savo namų ir iki šiol mielu jam buvęs butas tampa kalėjimu. „Noriu labai padėkoti už palaikymą, man buvo garbė čia būti ir kartu su kitais kūrėjais dalintis energija, kūryba ir aistra kinui. Šią akimirką visada prisiminsiu“, – atsiimdama apdovanojimą sakė režisierius Sergei Kibus.

 

Galimybę prisistatyti renginyje „You Only Pitch Twice“ Italijoje laimėjo vaidybinis trumpametražis „A Crack“ už intymų tyrimą ieškant universalios tiesos ir patrauklumą žiūrovams. Latvių režisierė Ieva Norvele savo filme vaizduoja skirtingų žmonių, gyvenančių sovietiniame daugiabutyje, likimą, po to kai ant namo sienos atsiradęs didelis plyšys priverčia sušaukti skubų gyventojų susitikimą. „Ačiū, šis įvertinimas skatina nesustoti ir toliau kurti“, – džiaugėsi kūrėja.

 

Komisijos nariai taip pat pastebėjo ir specialų paminėjimą skyrė švedų režisierės Linn Markussen filmo projektui „Yellow Grass“, kuris pasakoja apie moterį, vieną dieną pradėjusią romaną su žaviu vyriškiu. Tik dalykas tas, kad naujasis meilužis  – identiška jos esamo vyro kopija.

 

Paskutinis apdovanojimas – 1 000 eurų vertės „Baltic Producers MEDIA Award“ prizas buvo įteiktas estų projektui „Weight of Light“ už puikų režisierės Anna Hints ir prodiuserės Evelin Penttilä prisistatymą bei norą kalbėti sudėtingomis temomis. Filmo veiksmas vyksta Delyje, Indijoje, ir pasakoja apie tėvą, kuris ruošiasi ištekinti savo dukterį, tačiau, neturėdamas pinigų jos kraičiui, imasi pavojingų priemonių juos uždirbti. „Ši patirtis buvo nepakartojama ir, manau, visi čia dalyvavę esame nugalėtojai“, – dėkodama sakė režisierė.

 

Nugalėtojus pasveikino Baltijos šalių prodiuserių žiuri, kurią šiemet sudarė Andreas Kask (Estija), Ieva Ūbele (Latvija) bei Marija Razgutė (Lietuva). Žiuri specialiu paminėjimu taip pat pažymėjo lietuvių kino režisieriaus Kristijono Dirsės projektą „Reminiscence“, kuris prodiuserių nuomone turi potencialą tapti stipriu unikalios formos filmu. Tai istorija apie Alzheimeriu sergančią moterį, kuri prieš mirtį vyrui prisipažįsta dirbusi KGB agente, o pažintis su juo buvusi jos misijos dalis.

 

„Baltic Producers MEDIA Award“ inicijuoja „Kūrybiškos Europos“ biurai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

 

Šeštadienį, spalio 9 d., forumo programą užbaigs kino industrijos profesionalams skirti meistriškumo kursai: „Kūrybiškos Europos“ biuro MEDIA skyriaus Lietuvoje vadovės Austėjos Milvydaitės pranešimas „MEDIA 2021-2027: What‘s in there for shorts?“ ir vieno sėkmingiausių trumpų filmų pardavimų agentų Europoje Beno Vandendaele paskaita „Short Film Sales and Distribution Mechanisms“.

 

Paskutinę dieną taip pat vyks tarptautinių trumpųjų filmų festivalių iš Šiaurės ir Baltijos šalių atstovų diskusija „Anatomy of Festival Programming – the Nordic and Baltic Landscape“ bei atvira „Baltic Pitching Forum“ alumnų filmų peržiūra ir klausimų bei atsakymų sesija su kūrėjais Nacionalinėje dailės galerijoje. Daugiau informacijos apie programą – https://bpf.lt/bpf-2021/

 

10-asis „Baltic Pitching Forum“ vyks 2022 m. spalio 6–8d.

 

„Baltic Pitching Forum“ organizuoja „Lithuanian Shorts“ kartu su partneriais – tarptautiniu Rygos kino festivaliu, tarptautiniu Rygos trumpųjų filmų festivaliu „2ANNAS“, tarptautinio Talino kino festivalio „Juodosios naktys“ trumpametražių filmų sekcija „PÖFF Shorts“ ir Estijos trumpametražių filmų centru „ShortEst“. Renginį remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras, Švedijos ir Lietuvos bendradarbiavimo fondas, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Partneriai – „Kūrybiškos Europos“ biurai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.