LIETUVA

Pripažinti dokumentinio kino meistrai dalinasi savo patirtimi

Tęstinius kino meistriškumo kursus jau daugiau nei 10 metų organizuojantis kino ir medijų centras „Meno avilys“ šiemet kviečia gilintis į dokumentinio kino teoriją ir praktiką. Gegužės 3 dieną prasidės 12 paskaitų ciklas, kurio dėstytojai – pripažinti dokumentinio kino meistrai: vieno originaliausių pastarųjų metų lietuviškų filmų „Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)” kūrėjai režisierė Aistė Žegulytė ir operatorius Vytautas Katkus bei dokumentinio kino režisierė Marija Stonytė. Norintys turėtų paskubėti registruotis internetu. Vietų skaičius ribotas.

 

Kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ filosofinė alegorija „Animus animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)” pelnė tris apdovanojimus, o pirmą kartą organizuojamuose Nacionaliniuose Lietuvos kino apdovanojimuose paminėtas net 5 nominacijose. Filmas taip pat pelnė „Cineuropa” apdovanojimą tarptautiniame Vilniaus festivalyje “Kino pavasaris”. Filmas dalyvavo festivaliuose Europoje bei Amerikoje ir toliau sėkmingai keliauja po pasaulį.

 

Nors Lietuvos kinematografininkų sąjunga 2019-aisiais filmo režisierei Aistei Žegulytei įteikė diplomą už ryškiausią metų debiutą, trumpametražius filmus ji kuria jau daugiau nei 10 metų: „Vita“, „Lygumos“, „Škac“, „Nikodemas”, „Tapatumai”. Šiuo metu Aistė kuria savo naują dokumentinį filmą „Biodestruktoriai”.

 

Tuo tarpu Vytautas Katkus ne tik pelnė Geriausio 2019-ųjų metų operatoriaus apdovanojimą „Ąžuolas”, tačiau ir sėkmingai tęsia režisieriaus karjerą: filmo „Kolektyviniai sodai” premjera įvyko Kanų kino festivalio konkursinėje programoje „Kritikų savaitė”, „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose jis buvo pripažintas geriausiu trumpametražiu vaidybiniu kino filmu, o šiemetiniame „Kino pavasaryje” pristatytas naujausias Vytauto kūrinys „Miegamasis rajonas”.

 

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vaizdo režisūros magistrė Marija Stonytė stažavosi Portugalijoje, dirbo vienoje didžiausių pasaulyje kino industrijų Bolivude, dėstė kino režisūrą Indijos kino, komunikacijos ir kūrybinio meno institute. Jos trumpametražiai filmai „Kelių eismo taisyklės“ ir „Vienas gyvenimas“ buvo pripažinti geriausiais Europos šalių kino forume „Scanorama”, o 2016-aisiais sukurtas „Kalnai kalnai” pripažintas geriausiu filmu studentų programoje festivalyje „Kino pavasaris” ir pelnė Sidabrinės Gervės kiaušinį už geriausią metų studentišką filmą. Debiutinis Marijos ilgametražis dokumentinis filmas „Švelnūs kariai“ europinę premjerą šventė tarptautiniame Triesto kino festivalyje Italijoje, o pasaulinė filmo premjera įvyko didžiausiame Azijos dokumentinių filmų festivalyje Guangdžou, Kinijoje. Šiuo metu režisierė kuria naują ilgametražį dokumentinį filmą – „Lietuviška Bolivudo svajonė”.

 

Kino meistriškumo kursai kviečia įsigilinti į dokumentinio kino kūrimo paslaptis. Bus tyrinėjamos dokumentinio kino šaknys, raida, svarbiausios kryptys ir šiuolaikinis dokumentinis kinas, analizuojami skirtingi būdai kino kamera priartėti prie filmuojamo žmogaus, pažinti jį ir papasakoti istoriją kino kalba. Dėstytojai taip pat supažindins su klasikiniais ir mažiau žinomais, unikaliais dokumentiniais filmais ir jų autoriais. Pastarųjų darbo principais bus parengtos užduotys – trumpi filmai, kuriuos studentai kurs įkvėpti pasirinkto kūrėjo ar kino krypties darbu. Paskaitos vyks nuotoliniu būdu, tačiau tai netrukdys gilintis į dokumentinio kino kalbos pagrindus, susipažįstant su režisieriaus darbu, dramaturgijos kūrimu, ieškant santykio su personažu, apšvietimu, garsu.

 

Kino meistriškumo kursai vyks š.m. gegužės 3 – birželio 10 (pirmadieniais ir ketvirtadieniais), 19 val., „Zoom” programoje. 12 paskaitų po 2 val. kaina – 249 eurai (yra galimybė mokėti dalimis).

 

Daugiau informacijos:

https://menoavilys.org/kino-meistriskumo-kursai-2021