LIETUVA, PASAULIS

PREKĖS ŽENKLO GALIA IR TEISINĖ ATSAKOMYBĖ FILMO GAMYBOJE

Balandžio 18-22 dienomis, asociacijos AVAKA Licencijavimo ir paskirstymo skyriaus vadovė Simona Mikėnaitė dalyvavo  Maljorkoje vykusioje 3-ijų dienų konferencijoje, skirtoje Filmų ir TV produkcijos prodiuseriams ir teisininkams.

 

Konferencijos dalyviai

Konferencija „Clearing rights for Film and TV“  buvo orientuota į autorių teises filmų ir TV produkcijos kontekste. Didelis dėmesys skirtas klausimams, kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisių kuriant audiovizualinį turinį.  Pranešimus skaitė ir savo patirtimi dalinosi teisininkai ir kiti specialistai iš tokių įmonių kaip „HBO“, „Sony Pictures Entertainment“, „Red Bull Media House“, NBCUniversal International ir kt.

 

„Tai buvo neįkainojama patirtis profesine prasme. AVAKA visuomet stengiasi suteikti savo nariams konsultacijas, kurios būtų paremtos ne tik teisinėmis žiniomis, tačiau ir praktika. Mokymai viršijo lūkesčius, kadangi autorių teisių temomis kalbėta ir bendrauta su  pasaulinio lygio ekspertais, užmegzti naudingi ryšiai ir praplėstas akiratis“, – teigė S. Mikėnaitė.

 

Ar galima kuriamame filme naudoti „Coca-cola“ skardinę be šios kompanijos leidimo? Ar galima filme atvaizduoti egzistuojančio populiaraus dienraščio viršelį? Ką daryti, jeigu filmo siužetas „reikalauja“ garsios muzikinės grupės kūrinio, tačiau teisių turėtojai šio leidimo suteikti nenori? Kaip apsisaugoti nuo skundų, kad pavogei mintį ar idėją? Kad būtų atsakyti šie ir kiti klausimai, nepakanka vien išmanyti autorių teisę, tačiau patariama kiekvienu individualiu atveju pasitelkti kūrybiškumą ir išradingumą.

 

Visiems prodiuseriams patariama autorių teisių klausimus spręsti ne tuomet, kai filmas už kelių dienų pristatomas festivalyje ar kino teatre, o pačiame pirmame filmo kūrimo etape.  Pasaulinė praktika rodo, kad dėl vieno negauto leidimo panaudoti kūrinius ar prekių ženklus, tenka „stabdyti“ filmų premjeras.

 

Simona Mikėnaitė

„Pagirtina, kad rinkoje pasirodė šios temos mokymų, kadangi autorių teisės yra itin aktuali tema filmų ir TV produkcijos kūrėjams bei su jais dirbantiems teisininkams. Būti tikram ir ramiam, kad kurdamas produkciją nepažeidei kitų autorių interesų, yra tiek teisinė, tiek ir moralinė atsakomybė.“ , – sakė Simona.

 

Konferencijoje dalyvavo 23 dalyviai (Vokietija, Ispanija, Šveicarija, Gruzija, Lietuva ir kt.)  ir 12 ekspertų (Vokietija, Austrija, Amerika, Didžioji Britanija, Danija).

 

Šį projektą įgyvendino ir konferenciją organizavo „Erich Pommer“ institutas. Projektas dalinai finansuojamas iš Kūrybiška Europa Media programos.

 

 

Primename, kad AVAKA savo nariams teikia nemokamas konsultacijas autorių teisių klausimais. Susisiekti galite: el. paštu info@ avaka.lt arba telefonu (+370) 620 52 877.

 

 

Nuotraukos: „Erich Pommer“ instituto.