LIETUVA

Festivalyje „Nepatogus kinas“ – filmo „Būsiu su tavim“ premjera

Penktadienio vakarą Lietuvos žiūrovams buvo pristatytas šviesus ir viltingas filmas nelengva tema – įvyko Virginijos Vareikytės ir Maximilien Dejoie filmo „Būsiu su tavim“ premjera. Filmas pasakoja apie nedidelio Lietuvos miestelio didelį skaudulį – itin aukštą savižudybių skaičių, kurį bendruomenės ir dviejų charizmatiškų filmo herojų pastangų dėka pavyksta įveikti.

 

„Lietuvoje neretai dar vis vengiama kalbėti apie savižudybių reiškinį, nes tai – labai sudėtinga tema ir, regis, teigiamos emocijos čia išvis neįmanomos. Na, o šiame filme viskas yra atvirkščiai – jis kupinas pozityvumo, vilties ir geros nuotaikos. Jis parodo, kad nėra neįmanomų dalykų, o buvimas drauge su kitais žmonėmis, jų matymas ir girdėjimas dalykus paverčia paprastesniais. Nes juk vienam viską išgyventi ir padaryti išties sudėtinga, o štai ieškant pagalbos ar ją teikiant viskas pasikeičia – gerėja ir nuotaika, ir rezultatas“, – pasakoja filmo režisieriai Virginija Vareikytė ir Maximilien Dejoie.

 

Filme „Būsiu su tavim“ dvi moterys – psichologė ir policijos pareigūnė, imasi sudėtingos misijos – sumažinti rekordinį savižudybių skaičių savo gimtajame Kupiškyje. Kasdien jausdamos baimę prarasti dar vieną gyvybę, Valija Šap ir Gintarė Meškienė nuo durų iki durų lanko vienišiausius bendruomenės narius ir savo empatija ir jautrumu iš nelaimės gniaužtų ištraukia ne vieną žmogų. Drauge joms pavyksta numalšinti krizę ir atrasti, kad savižudybių prevencija gali būti veiksminga, o sėkmingu Kupiškio pavyzdžiu vėliau ima sekti ir kitos šalies savivaldybės.

 

„Labai norime, kad šį filmą pirmiausiai pamatytų visi žmonės, kurie teikia bet kokią pagalbą kitiems žmonėms, nes tai yra filmas apie juos. Tai ir socialiniai darbuotojai, ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, ir psichologai, ir policijos pareigūnai, ir ugniagesiai, ir gydytojai – visi, kurie dirba su žmonėmis ir juos vienaip ar kitaip gelbėja. Ši visuomenės grupė yra ypatingai atsidavusi, neretai dirba sunkiomis sąlygomis, o ir jų pačių psichologinė būsena kartais gali būti įtempta. Tad šis filmas ir jų kasdienes kovas įprasminanti jo gera pabaiga yra padėka jiems“, – sako kūrėjai.

 

Filmą „Būsiu su tavim“ Lietuvos žiūrovai gali žiūrėti virtualioje kino salėje www.nepatoguskinas.lt ir dideliuose ekranuose: Kaune nuo spalio 19 d., Vilniuje kino teatre „Skalvija“ nuo spalio 22 d., Panevėžyje nuo spalio 26 d., Marijampolėje nuo spalio 27 d., Klaipėdoje nuo spalio 28 d. Vėliau filmas taip pat bus rodomas Kupiškyje ir kituose miestuose, o ir pasibaigus festivaliui toliau keliaus per fizines ir virtualias kino sales.

 

Visą festivalio renginių programą galima rasti adresu www.nepatoguskinas.lt. „Nepatogus kinas“ spalio 14–31 d. vyks kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti virtualų festivalio pasą į visus filmus arba „Swedbank“ rinkinį keliems filmams iškart, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

 

Apie „Nepatogų kiną“

 

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temoms, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Pagrindiniai festivalio rėmėjai – Lietuvos kino centras ir Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programa. Pagrindinis partneris – „Swedbank“.