LIETUVA

AVAKA PASIEKĖ, KAD BŪTŲ UŽDARYTA PIRATINĖ FILMŲ SVETAINĖ

Režisierius Audrius Juzėnas, sukūręs filmą „Ekskursantė“, tapo nemalonaus fakto liudininku – jo filmas neteisėtai atsirado interneto svetainėse su pasiūlymu žiūrėti nemokamai. Filmo kūrėjai kreipėsi į Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociaciją AVAKA su prašymu sustabdyti neteisėtą lietuviško filmo demonstravimą. 
 
Filmą „Ekskursantė“ net 12 metų kūrusios kompanijos „Cinemark“ prezidentas Algirdas Šemeškevičius oficialiai kreipėsi į asociacijos AVAKA direktorių Darių Vaitiekūną, prašydamas pagalbos dėl autorinių teisių pažeidimo.
 
„UAB „Cinemark“ sukurtas meninis filmas „Ekskursantė“, kuris dar aktyviai kviečiamas dalyvauti įvairiuose pasaulio festivaliuose ir Lietuvos Respublikos ambasadų renginiuose, yra neleistinai patalpintas į „Youtube“ ir „Google“ svetaines ir netgi su informacija „žiūrėti filmą nemokamai“, – teigė A.Šemeškevičius. 
 
Filmo „Ekskursantė“ premjera Lietuvos kino teatruose įvyko 2013 metų rugsėjį. Pernai gegužę ši juosta pelnė tris „Sidabrinės gervės“ statulėles: Pranas Morkus buvo apdovanotas už geriausią metų scenarijų, Ramūnas Greičius – už geriausią operatoriaus darbą, o Anastasija Marčenkaitė – už geriausią aktorės vaidmenį.
 
Filmas buvo neleistinai patalpintas internete 2015 m. sausio 27 d. „Šaltinio negalime nustatyti, tačiau manau, kad filmas kažkieno buvo pavogtas, rodant jį Maskvos filmų archyvariume „Belije stolbi“, – kalbėjo „Ekskursantės“ prodiuseris A.Šemeškevičius.
 
AVAKA nedelsiant informavo Youtube svetainę, kad joje patalpintas turinys neturi filmo autorių leidimo ir pažeidžia jų teises, o kartu pasidomėjo onlinefilmai.tk svetainės turiniu. Paaiškėjo, kad ten yra neteisėtai patalpinta ir daugiau lietuviškos kino bei televizijos produkcijos, kurios autoriai neturi su svetaine jokių sutarčių. 
 
„Kreipiausi į pasaulyje lyderiaujantį nemokamų internetinių puslapių registratorių, kuris registruoja internetinius vardus su Naujosios Zelandijos Tokelau salų (TK), Malio (ML), Centrinės Afrikos respublikos (CF), Ekvatoriaus Gvinėjos (GQ) ir kitais šalių kodais. Informavau, kad minėtame puslapyje yra neteisėtai viešai skelbiami mūsų asociacijos narių kūriniai. Prašiau imtis priemonių, kad būtų sustabdytas piratavimas“, – pasakojo AVAKA vadovas D.Vaitiekūnas.
 
Šiąnakt jis sulaukė gerų žinių – „Youtube“ svetainė pašalino neleistiną turinį, o piratinis puslapis onlinefilmai.lt buvo uždarytas.
 
„Viena iš mūsų pareigų – užkirsti kelią neteisėtam kūrinių naudojimui. Todėl džiaugiamės, kad kūrėjai į mus kreipėsi ir kad galėjome padėti. Internetas kinui ypač svarbus, ne tik dėl pozityvių kūrinio sklaidos galimybių, bet ir dėl atvirkštinės įtakos – per jį kūrėjai praranda daug pinigų. Todėl ir ateityje AVAKA teiks prioritetą sisteminiam monitoringui ir imsis efektyvių problemos sprendimo būdų“, – teigė D.Vaitiekūnas.   
 
„Aš tiesiog žmogiškai džiaugiuosi, kad reikalas pajudėjo ir susitvarkė, kad AVAKA ėmėsi spręsti klausimą. Džiaugiamės už asociacijos iniciatyvą“, – sakė „Ekskursantės“ prodiuseris A.Šemeškevičius.